Navýšení ID

Dobrý den. Začala jsem být nemocná (dg. sch. simpelx) přibližně v roce 2004, od té doby mám ID 3. stupeň, ale velice nízká částka. Asi rok před tím jsem nikde nepracovala,(vím jistě že ve výpisu dob sociálního pojištění z ČSSZ mám rok mezeru). Chtěla jsem se zeptat: máte zkušenost, zda ČSSZ, pokud vyhoví mé žádosti, dovolí mi, za ten promeškaný rok 2003 doplatit si sociální pojištění a tím pádem by se mi poté navýšil ID. Je také pravda, když by žádost prošla, že doplatí rozdíl přibližně za 5let? Můžete mi prosím poradit, mám se rovnou obrátit s napsanou žádostí na ČSSZ, či jinam? Vím, že ID nepřepočítávají, takže mám opravdu jedinou šanci, jak zvýšit důchod. A to je: doplatit si ten rok, před tím, než jsem ho dostala. Velice Vám děkuji za odpovědi.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vidím, že jste se o své situaci docela dobře informovala. Nejsem dávkový specialista, ani referent na OSSZ, ale vím, že jsou ID docela často podhodnocené. U některých částek by bylo dobré se dokonce obrátit na soud, aby zvážil, zda se jedná o adekvátní částku dostatečnou pro žití. Určitě si můžete svou situaci upřesnit na dané OSSZ, protože každý příběh je jiný. Je možné, že Vám pomůže doplatit chybějící rok dobrovolného pojištění a dojde k vyplacení důchodu zpětně. Pokud by tomu tak nebylo, je na Vás zvážit, zda Vám stojí ta investice (cca 25 000 Kč) za to. Přeji Vám úspěšné vyřešení situace. LV
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. U své otázky jste zvolila, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Jako peer poradce odpovídám na dotazy na základě své vlastní zkušenosti s nemocí a zotavením. Snažím se ostatní motivovat a povzbudit na jejich cestě k zotavení. Nemám však sociální vzdělání ani osobní zkušenost s pobíráním ID. Nejsem tedy bohužel schopna vám přispět žádnou informací ani zkušeností v této oblasti. Odkazuji vás tedy na odpověď mého odborného kolegy v poradně a za sebe vám přeji jen hodně zdraví a úspěšné vyřešení obtíží s výší invalidního důchodu. Věřím, že se vše podaří vyřešit k vaší spokojenosti.


Zpět na seznam