Okamzita vypoved ze zdrav.duvodu

Dobrý den, mam ID3.stupne a pracuji na smlouvu na DPC kdy vypov.lhuta je 14ti denni bez udani duvodu z obou stran.Jelikoz se mi zdrav.stav zhorsil a nemohu dale pracovat jako asistent.pedagoga ve skole (nastupuji nyni i do lecebny) rada bych dala po mem navratu okamzitou vypoved ze zdrav.duvodu.Dle zakona http://zakony.centrum.cz/zakonik-prace/cast-2-hlava-4-dil-4-paragraf-56 abych mohla tento krok udelat,je jednak mit jasny posudek od lekare,ze nemohu dale tuto praci vykonavat.Tomu rozumim,ale dale se v zakonu uvadi,ze nez tak ucinim,musim vyzvat zamestnavatele k prelozeni na jinou vhodnou prac.pozici.A muj dotaz je: 1-co znamena jina "vhodna" prac.pozice?Mohl by me preradit z pozice as.pedagoga na uklizecku? 2-pokud nestojim o prerazeni na jinou pozici,protoze tuhle praci z psych.duvodu jiz delat nechci a lekar napise,ze i nesmim-uz na tu praci proste nemam:(,tak je presto treba zamestnavatele vyzvat k prerazeni na jinou pozici a teprve POTE dat vypoved? 3-co delat,pokud zamestnavatel se bude bourit a bude trvat na vypovedni lhute(tedy byt v praci jeste 14dni)? 4-dale se pise,ze zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.Tady mam obavu,ze zamestnavatel nebude souhlasit...a nebude mi chtit proto uznat mou okamzitou vypoved ze zdrav.duvodu. Budu velice rada za odpovedi na jednotlive body.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k bodu číslo 1: jinou vhodnou pracovní pozicí se míní taková pozice, kterou budete schopna na základě lékařského posudku vykonávat a zároveň by měla být co nejblíže vašemu původnímu zařazení - například platově. Zásadní zde je ale onen lékařský posudek a možnosti zaměstnavatele. ad 2: pokud Vás pracovní lékař shledá neschopnou vykonávat Vaši současnou práci, můžete podat okamžitou výpověď a zaměstnavatel by Vám sám měl nabídnout buď jinou pozici, nebo Vaší výpovědi vyhoví. ad 3: pokud zaměstnavatel uzná okamžitou výpověď ze zdravotních důvodů, na výpovědní lhůtě již trvat nemůže. no a k bodu číslo 4: samozřejmě se může stát, že zaměstnavatel nebude chtít okamžitou výpověď akceptovat a nabídne Vám jiné místo, které se Vám nebude líbit a Vám pak nezbude než jiné pracovní zařazení přijmout, nebo dát výpověď běžným způsobem. Pokud je to alespoň trochu možné, zkusil bych se se zaměstnavatelem domluvit předem. Navštívil bych Vašeho pracovního lékaře, konzultoval s ním jak situaci vidí. S jeho posudkem v ruce bych pak vyjednával se zaměstnavatelem o způsobu ukončení pracovního poměru. Přeji Vám, abyste situaci vyřešila ke své spokojenosti.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve formuláři při vložení dotazu jste zaškrtla, že máte zájem i o odpověď peer konzultanta. Peer je člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, který pomáhá druhým lidem na základě toho, co sám prožil a s čím má osobní zkušenost. Jedná se zejména o zkušenosti života s nemocí a toho, co člověku pomáhá na cestě k zotavení se. Váš dotaz je hodně odborného rázu a je určený spíše pro sociálního pracovníka. V těchto věcech se bohužel nevyznám o nic více, než vy. Věřím, že od kolegy dostanete vyhovující odpověď a za sebe Vám jen přeji vše dobré a aby Vám plánovaná hospitalizace co nejvíce pomohla od Vašich obtíží. Držím Vám palce!


Zpět na seznam