Panička ataka

Mám dceru 20 let,je na úřadu práce,neboť z důvodu panické ataky nedokončila střední školu.Dochazo na terapie a k psycholožce,pro nedostatek psychyatru byla na psychiatrické pohotovosti kde ji předepsali dvoje léky.Bohuzel máme problém již párkrát si našla práci jenže po dvou třech dnech nastalo zhroucení silná ataka a pokaždé skončila.Ja jsem sama v důchodu dcera žádný příjem nemá a je to obtížné.Co dělat?
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při registraci na úřadu práce (ÚP) vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, potažmo na příspěvky na bydlení, a pod. Vždy jsou posuzovány společně bydlící osoby a jejich příjmy. Zkuste se více zeptat na úřadu nebo u Státní sociální podpory, na jaké dávky máte nárok. Nevím, kdy dceři nemoc vypukla, jak je obtížná a jaká prognóza nemoci, o tom byste se měly poradit s praktickým lékařem nebo ošetřujícím psychiatrem z pohotovosti - možná by byl ke zvážení návrh na změněnou pracovní činnost nebo podání žádosti o invalidní důchod (dále ID). Z naší praxe máme takové zkušenosti, že návrat do práce by měl být postupný, začít brigádami nebo sníženým úvazkem (ID to umožňuje) a v práci, která není zaměřená na výkon. Zkuste popřemýšlet, s kým se o tom můžete poradit z Vašeho okolí, jestli je vstřícný některý lékař, jestli je v blízkosti služba sociální rehabilitace nebo třeba sociálně terapeutické dílny, kde se dá zpevňovat nejistota z práce. Zde je odkaz na registr poskytovatelů sociálních služeb, kde si tu svoji službu najdete podle místa pobytu: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/hledani_sluzby.do?SUBSESSION_ID=1636625315615_1 Zároveň bych dceru podpořila účastí na terapeutické skupině, docházením k psychologovi, propojením s peer konzultanty, telefonickou podporou z Linky důvěry nebo krizového centra. Všude tam by měli být dostupní odborníci, kteří umí člověka podpořit. Přeji hodně sil. LV
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Pokud správně rozumím, jedná se o panickou ataku Vaší dcery a tím spjaté předčasné ukončování práce a jak s tím do budoucna naložit, i finančně. Po přečtení dotazu mě napadá, zda se v místě Vašeho bydliště vyskytuje organizace, která nabízí podporované zaměstnávání. Za podpory sociálního pracovníka může dcera vyhledávat případné zaměstnání, které bude možné zvládat s ohledem na duševní zdraví. Nebo se obrátit s dotazem o podporu na okresní správu sociálního zabezpečení, či zda je možné navýšení invalidního důchodu vzhledem na duševní onemocnění a tím spjaté omezení ve výkonu práce. Jinak na terapiích a za pomoci psycholožky se člověk učí porozumět a zvládat různé situace, jejich náročnost pak pomalu může ustupovat. Člověk se navrací do fungování života v rámci svých možností a schopností, stává se schopným a bude lépe zvládat potíže. Doufám, že jsem mohla poskytnout alespoň další informace ke zlepšení Vaší situace. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam