podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, prosím o radu. Syn vyčerpal skoro celou podpúrčí dobu na neschopence, ČSSZ mu dala nesprávný datum ukončení podpúrčí doby, psychiatr chtél docílit aby rok nebyl v nemocnici/7 hospitalizací/ a nemoc se zastabilizovala. Uvedením do omylu ukončil nemocenskou dřív - praktický lékařa. Přišel o příjem, z ktereho se dalo ještě žít. Teď je na úřade práce s podporou 5192 Kč.Zdokladoval zaměstnání, příjem 2 roky zpětne + náhradní doba - nemocenská, všechny doklady dodal. Nechápu proč má výšku podpory v nezaměstnanosi jako 0.15 násobek prúměřnej mzdy-5192 Kč? Byl to správný postup Uřadu práce, nebo se má odvolat? Syn si hledá práci, zatím byl zamítnut. Jsem moc znechucena protože rozhodnutí o ukončení podpúrčí doby které dostal syn, bylo manipulativní, telefonní číslo neexistující, a zřejmě podepsaná paní je smyšlená. ČSSZ si hrá se životy těžce nemocných lidí. ĎAKUJEM za odpoveď.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podle Vašich slov je chyba na straně ČSSZ, a pak nesprávný výpočet od ÚP - pokud chcete cokoliv reklamovat, obraťte se na tyto dva úřady. Pokud to vidíte jako marný boj, raději své síly šetřete na podporu syna v zotavení, hledání organizace, která by byla synovi oporou nebo hledání nového zaměstnání. O invalidní důchod jste zkoušeli zažádat? Zvažoval doktor i tuto možnost? Hodně štěstí. LV
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Chápu Vaše rozhořčení vůči úřadům, není jednoduché rozhodnutí či jednání úřadů pochopit. Také mám zkušenost, kdy zrovna v nestabilním stavu jsem musela vyřizovat úřední věci a byla z „úřednické mluvy“ celá nesvá. Tenkrát jsem se v takové situaci obrátila o radu na sociální službu, která podporuje lidi s duševním onemocněním, kde jsem byla i klientkou. Sociální pracovnice se na celou záležitost podívala a poskytla mi potřebné informace, nejen abych tuto okolnost pochopila, ale i mě mentálně podpořila a poradila, kam mám jít a na koho se na úřadech obrátit. Už ten pocit, že na to nejsem sama a dokázala jsem si říct o podporu, byl dobrý první krok k vyřešení „záhady“ s úřady a pozvedlo mé zadupané sebevědomí. Zkuste se ve Vašem okolí pozeptat po podobné sociální službě (většinou jsou to neziskové organizace) nebo po poradci v sociální oblasti. Bohužel nejsem zrovna ta osoba-odborník, která by měla přehled o úředním konání. Alespoň jsem Vám mohla napsat mou zkušenost s úřady a dát případný tip na řešení situace. Kolega sociální pracovník Vám nejspíš podá více informací v jeho odpovědi. Přeji hodně štěstí, zdraví a držím Vám palce, ať se daří, situaci vyřešit.


Zpět na seznam