Podpůrčí doba

Dobrý den, manželovi skončila 9.3. podpůrčí doba a byl uschopněn. Žádost o prodloužení podpůrčí doby byla zamítnuta. 19. 4. má nastoupit do nemocnice na operaci. Bude pobírat nemocenskou i když už má vyčerpanou podpůrčí dobu?
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bohužel mi chybí informace, v jakém pracovněprávním vztahu se Váš manžel nachází. Napadají mě ohledně manžela tyto varianty: • Pokud je po ukončení podpůrčí doby opět zaměstnán a nastoupí na operaci, bude nemocenskou pobírat. • Pokud je evidován na ÚP, vyjednává si situaci s referentkou a pobírá podporu v nezaměstnanosti. • Pokud mu jeho stav nedovoluje docházet do práce, může zvážit podání žádosti na invalidní důchod. Ten může být uznán a vyplácen i zpětně - tedy ode dne vzniku invalidity. Průvodcem by měl být praktický lékař. • Pravděpodobně je možnost písemně požádat OSSZ o další výplatu nemocenské - zde bych se poradila s praktickým lékařem manžela a podala bych ji co nejdříve - myslím si, že je zde lhůta 3 měsíců ode dne ukončení podpůrčí doby. Veškeré informace bych se snažila získat na OSSZ, která se touto problematikou zabývá. Hodně sil. LV
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. V této situaci jsem se neocitla, ale dívala jsem se, že můžete více informací najít na stránkách ČSSZ: https://www.cssz.cz/podrobne-informace-o-nemocenskem. Dříve jsem využívala i jejich informační linku: 800 050 248. Měla jsem s ní lepší zkušenosti, než s návštěvou pobočky. Hezký den!


Zpět na seznam