Prac.neschopnost a hospitalizaci

Dobry den,chtela bych se zeptat ohledne vystaveni nemocenske. 1-pokud nastoupim do nemocnice(psych.lecebna)tak kdyz mi tam vystavi neschopenku,mam pak tu spravnou cast poslat hned zamestnavateli,ze ano.Jak se ale postupuje a co zamestnavateli vsechno musim poslat,kdybych v lecebne byla 4tydny a vic?Slysela jsem o nejakem listku na penize,ale nevim co to je,kdo mi to da a komu to poslat.PN ukoncuje pak lekar pri propusteni z nemocnice a opet musim neco poslat zamestnavateli?Co by se delo,kdyby clovek po propusteni z nemocnice potreboval byt nadale v PN,ale lekar v.nemocnici.by mu ji uz ukoncil.Byla.by skoda aby.zacinal s novou PN treba od psychiatra a prisel tak o penize za prvni tri dny PN...atd. 2-pokud bych pred hospitalizaci byla uz v PN od psychiatra,tak jak se resi to,ze zmenim misto pobytu behen PN(uz nebudu v miste bydliste ale v lecebne?)Kdo mi pak vyda listek na penize a ukonci neschopenku,kdyz budu v lecebne,ale neschopenka.bude od meho psychiatra? Planujeme s moji psychiatrickou pobyt v lecebne a ja v tom mam desny zmatek co,od koho a kam poslat aby bylo.vsechno v poradku. 3-jeste me napada,pracuji ve skolstvi a kdybych byla v lecebne cerven+cervenec,ale od 1.cervence mam dovolenou,tak si mam ukoncit PN k 30.cervnu i kdyz budu stale v nemocnici abych zbytecne nebyla na.PN kdyz mi pobezi.dovolena? Budu velice rada za odpovedi na.tyto.tri mozne situace. S vdecnosti Rachel
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Pokusím se Vám odpovědět na jednotlivé části Vašeho dotazu. ad 1) Zaměstnavateli na začátku posíláte hlášení o vzniku PN (III.díl) a žádost o nemocenskou (IV. díl) pokud neschopnost trvá déle než 14 dní. Lístek na peníze je potvrzením trvání neschopnosti, které Vám vystaví ošetřující lékař - ve vašem případě v nemocnici. Tento se pak vystavuje jednou za měsíc. Ohledně ukončení neschopenky je to tak, že Vám ji buď ukončí při propuštění z nemocnice, nebo Vám ji mohou o 3 dny prodloužit a předat Vás do péče jiného lékaře, například ambulantního psychiatra. Ten Vám pak může vystavit neschopenku novou, která navazuje na předchozí a je pak považována za pokračování té předchozí. Ad 2) Je to stejné, jako ve výše zmíněném případě - ambulantní lékař Vás předá do ústavní péče a nemocnice vystaví novou neschopenku, která navazuje. Ad 3) Pracovní neschopnost Vám na Vaši žádost mohou kdykoliv ukončit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Při zadávání otázky do poradny jste zaškrtla, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Peer je člověk, který na základě své vlastní zkušenosti s duševním onemocněním pomáhá druhým lidem s podobnými potížemi na cestě k zotavení. Sdílí tedy jen to, co sám prožil ve svém životě s nemocí. Váš dotaz je hodně odborného rázu a k jeho zodpovězení Vás odkazuji na reakci mého odborného kolegy. Této problematice bohužel nerozumím. Za sebe Vám však přeji, aby případná hospitalizace byla pro Vás přínosná a brzy se Vám ulevilo od Vašich potíží.


Zpět na seznam