problémy syna

Dobrý den, mám takový složitý dotaz. Syn necelých 17 let, začal mít psychické problémy, které řešíme s psychologem a psychiatrem. Je studentem prvního ročníku ekonomického lycea, obávám se ovšem, že školu bude muset přerušit, protože odmítá chodit mezi lidi... má takovou fobii... Jsem ovšem vystrašená co bude dělat dál, je to začarovaný kruh... pobyt doma jeho stav zhoršuje, izolace od lidí prohlubuje fobii i deprese...Jít do kolektivu mu ovšem dělá problémy.. Obávám se, že o status studenta přijde, pracovat nezvládne... jak kvůli věku tak kvůli svému stavu...jsou nějaké možnosti jak ho dostat do procesu...Děkuji předem za radu...J.P.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, paní J.P., mrzí mě, že Vašeho syna zastihly psychické problémy, které se projevují sociální fóbií. Přerušení školy nebo nastavení individuálního plánu jsou jednou z možností řešení situace. Bude nejspíš potřeba celou záležitost uchytit komplexně - syn už pomoc má (píšete o psychologovi a psychiatrovi), důležité budou léky, které synovi sednou. S nimi přicházejí vedlejší účinky, které nejsou zrovna příjemné a mnohá omezení, na které si bude muset syn zvyknout. Doporučuji vyhledat podporu sociální rehabilitace, která by přinesla nácviky nepříjemných situací, díky kterým by je časem zase zvládal. Velikou pomoc udělá i podpora peer pracovníka, člověka s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, který žije běžný život i s nemocí a dokáže normalizovat všechny nyní "nenormální" a nové pocity a situace, do kterých se syn dostává. A v neposlední řadě bych hledala pomoc pro Vás, ať už ve formě rodičovské skupiny, která sdílí své pocity rodinných příslušníků nebo sezení u odborníků z krizového centra, kteří mají zkušenosti s prací s lidmi s duševním onemocněním. Přikládám pro zajímavost odkazy, které Vám mohou pomoci: https://pnopava.cz/2020/news/klub-otevreneho-srdce https://dvojka.rozhlas.cz/host-martin-okac-zakladatel-klubu-otevreneho-srdce-8331345 https://www.ledovec.cz/ Toto je i dobrá aplikace do mobilu: https://nepanikar.eu/ Mějte se dobře. LV
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete komplikace, které Vašemu synovi způsobují psychické potíže. Sama trpím sociální fobií a v podstatě mi to znemožňuje žít normální život. Není jednoduché plnit každodenní jednoduché úkoly, jako např. jít nakoupit do obchodu nebo dojít k psycholožce apod. Pravidelná docházka do práce je můj sen. Váš syn prožívá momentálně nejtěžší etapu nemoci, kdy se začíná orientovat v dynamice své nemoci. Doporučuji návštěvu psychologa a pravidelnou psychoterapii. I pro mě se časem našla cesta, jak mít práci - jsem peer poradkyně a peer lektorka. Samozřejmě je to jen zlomek toho, co jsem odpracovala dřív, ale "hraji s kartami, které mám rozdané". Syn má několik možností. Obáváte se, že bude nutné přerušení studia. Pokud jiná možnost nebude, berte ji jako dobu potřebnou k jeho zotavení. Další možností je probrat situaci se školou a pokusit se domluvit individuální plán. Např. fungovat jako v době covidu doma u PC. U mé dcery řešili distanční výuku jednoduše - ve třídě umístili notebook natočený na učitele a na tabuli a spustili konferenční hovor. Také mě napadá možnost hledat školu, která umožňuje online výuku. Přizpůsobte synův život jeho současným možnostem a udržujte v něm víru v zotavení. Postupně se najde cesta, jak žít spokojený život i se současnými omezeními. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam