Průkaz OZP

Dobrý den, zajímá mě, zda existuje nějaké pravidlo, podle kterého lékaři posuzují přidělení průkazu OZP lidem s duševním onemocněním? Jak je možné, že někteří na něj nárok mají a některým to úřad zamítne? Může se jednat o jednu a tu samou diagnozu? A když ano, proč to jednomu zamítli a druhému ne? Děkuji!
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ve vydávání průkazu OZP lidem s duševním onemocněním nemám, bohužel, praxi. Pokud by Vám přišlo zamítavé stanovisko, určitě budete mít možnost se v nějaké časové lhůtě odvolat. Přemýšlejte, která osoba by Vám v celé věci mohla poradit - ošetřující lékař, posudkový lékař, osoba uvedená v rozhodnutí, vedoucí daného odboru - a zkuste se s dotazem obrátit na ni. Zde jsou stránky s informacemi k Přiznání průkazu OZP: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/priznani-prukazu-ozp Přeji úspěch v řešení situace. LV
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Nemám zkušenosti s žádostí o průkaz OZP, ale při vyřizování invalidního důchodu (ID) jsem zjistila, jak velké rozdíly jsou při přidělování ID mezi kraji a jak moc záleží na posuzujícím revizním lékaři. Na druhou stranu se duševní stav nedá "změřit" a věřím, že je těžké jej posuzovat. Přikládám ještě užitečné odkazy, kde můžete získat více informací: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam