sociální dávky pro rodinu při bipolární poruše

Dobrý den,chtěla bych radu jak postupovat a co může dcera získat při diagnoze bipolární porucha.Je ještě hospitaliziváná a já jsem její matka.Nemocná byla již dlouho,ale teprve nyní je v léčení.Prblém je ve financích,které zatím dávámjá.Dcera je do října na mateřské dovolené a ješte z prvního manželsví 10letou dceru.Přítel je nyní na neschopence,aby zajistil péči o děti.Mohou dostat nějaké dávky,neberou ani přidavek na děti a alimenty jí také nechodí.Přítel a otec druhé dcery pracuje ale má exekuci.Nevím jestli je možné něco získat.Dcera se bránila tomu chodit po úřadu.Navíc při narození druhé dcery musela přídavek na dítě za půl roku vrátit.Odvolat se nechtěla. Děkuji za odpovědˇ.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. zcela chápu, že situace kterou popisujete je pro Vaší rodinu velká zátěž jak po ekonomické stránce tak po stránce lidské. Pokud je Vaše dcera nemocná již dlouho a její zdravotní stav je vážnějšího a dlouhodobějšího rázu, asi by stálo za zvážení, zda nepožádat o invalidní důchod. Ohledně dalších dávek je to trochu složitější, protože nevím jaké osoby žijí s Vaší dcerou v domácnosti (zda jsou ona i její přítel a děti hlášení na jedné adrese) a jaký mají celkový příjem. Požádat o přídavek na děti je samozřejmě jedna z možností, kterou by asi bylo vhodné zkusit. Pokud by Vaše dcera po hospitalizaci potřebovala intenzivnější podporu a péči, tak je možné požádat o příspěvek na péči. Pokud by pak rodina měla nízký příjem, další možností požádat o příspěvek na bydlení. Jak píše ve své odpovědi peer poradkyně, nabízí se možnost oslovit ve Vašem regionu službu, která se zabývá pomocí duševně nemocným a tam Vám se zmíněnými věcmi mohou pomoci. Přeji Vám aby se podařilo situaci zvládnout a aby se Vaše dcera dokázala vrátit do běžného života.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jsem ráda, že se tážete. Situace, do které jste se v rodině dostali, z mé zkušenosti není neobvyklá. Podle mého soudu člověk ve špatném psychickém stavu není schopen a často ani ochoten řešit řadu věcí. Napomoci by vám mohlo již to, že se dcera nyní léčí. Pravděpodobnost, že se to může zlepšit a později i promítnout pozitivně do finanční situace rodiny je velká, ale chce to čas. Vím, že lidé s psychózami, do které bipolární porucha patří, mohou jako jiní nemocní lidé požádat o invalidní důchod. S touto žádostí se musí nejprve obrátit na lékaře, nejlépe psychiatra. Lze se také informovat na okresní správě sociálního zabezpečení, která nemocné posuzuje. Nemusí to být na celý život a někteří zaměstnavatelé například přímo hledají osoby se zdravotním postižením (OZP), což lidé s důchodem jsou. Pokud byste nenašla odpověď na své otázky touto cestou u nás, můžete se zkusit obrátit na nějakou sociální službu pro duševně nemocné, v jedné z nich pracuji. Tyto služby poskytují sociální poradentství a podporu lidem s duševním onemocněním. Případně hledejte nějakou formu bezplatného právního poradentství. Přeji Vám, aby se situaci podařilo vyřešit alespoň z části.


Zpět na seznam