ukončení psychiatrické léčby

Dobrý den,léčila jsem se od r. 2005 s depresí,v současné době neberu žádné léky,změnila jsem psychiatra,ale moje současná lékařka mi na druhé návštěvě nutila léky odůvodněním,že má strach mě nechat bez léků,protože mám v kartě v roce 2009 uvedenou těžkou depresi a sebevražedné myšlenky.Ty se do karty dostaly tak,že se mě tehdy psychiatrička zeptala,zda jsem někdy o tom přemýšlela,a já jsem řekla,že ano.Nikdy jsem ale nic takového neplánovala,ani se o nic nepokusila a i v nejhlubší depresi spíše jsem vždy měla strach,aby se mi nic nestalo,a moje myšlenky o tom,jestli má cenu žít,vždy skončily odpovědí ano a novým odhodláním k řešení situace přes veškeré obtíže.Na to se mne ale nikdo z psychiatrů neptal.V současné době se cítím zotavená,pracuji na malý úvazek, ale beru invalidní důchod.V péči psychiatra setrvávám už dobrovolně pouze proto,aby mi napsal posudek na důchod.Docházím na psychoterapii. Snaha o hledání dalšího psychiatra pouze kvůli důchodu je pro mne už půlrok trvající zátěž,kterou když vynechám, mohu si s klidem zvýšit úvazek v práci. Vzhledem k tomu,že jsem pod dohledem terapeutky a rozpoznám příznaky zhoršování stavu i sama,a jsem zvyklá v tomto případě se obracet na krizové služby,nevidím za dané situace pro sebe důvod k dalšímu hledání psychiatra. Dá se zjistit, na jak dlouho mi byl přiznán důchod? Může mne psychiatr nutit k tomu, abych k němu dále docházela? Jak mám postupovat, když psychiatr nesouhlasí s mým ukončením ambulantní léčby u něj?Děkuji.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Invalidní důchod se nepřiznává na nějaké období, ale bývají stanoveny revize, které provádí lékařská posudková služba při ČSSZ. tyto revize mívají různé intervaly (rok, dva, někdy i více) a někdy dojde posudkový lékaře k závěru, že další revize již není nutná. I tak máte možnost se svého ID kdykoliv vzdát, pokud se domníváte, že Váš zdravotní stav je již natolik dobrý, že k pobírání ID již není důvod. S tím vám poradí na místní pobočce ČSSZ. Ohledně ukončení ambulantní léčby u psychiatra je to tak, že je to čistě Vaše rozhodnutí. Jedinou výjimkou by bylo, kdyby Vám byla ambulantní léčba nařízená soudem, což ale nejspíš nebude Váš případ. Psychiatr Vám ukončení léčby samozřejmě nemusí doporučovat a může k tomu mít celou řadu důvodů ať už opodstatněných, nebo ne, ale to nic nemění na tom, co jsem napsal výše. Pokud se rozhodnete docházení k psychiatrovi ukončit, nemůže Vám v tom nijak bránit. Zároveň bych rád zmínil, že máte možnost celou situaci konzultovat s jiným psychiatrem. Nicméně píšete, že jste pod dohledem terapeutky, takže následnou péči máte zajištěnou. Přeji Vám, aby se Vám v životě nadále vedlo dobře a Váš stav zůstal stabilní tak, jak ho popisujete a to ať už se ohledně další léčby a důchodu rozhodnete jakkoliv.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Na jednu stranu chápu obavy Vaší lékařky, která se podle svého názoru snaží nic nezanedbat a zvažuje všechny možnosti, vedoucí až k určitému alibismu. Na druhou stranu však chápu především Vaši složitou situaci, která vyplývá z jejího přístupu a přepečlivého vyhodnocení Všeho stavu. Kdysi jsem zažila podobné okolnosti se svým psychiatrem, který mi předepisoval léky, se kterými jsem nesouhlasila, nechtěla je brát a nakonec také nebrala. Po letech jsme se dopracovali ke vztahu vzájemné důvěry, kdy mi v určité nadsázce říká, že bych si dokonce léky mohla předepisovat sama. Najít si ideálního psychiatra není vůbec jednoduché, i když mám několik přátel, kteří na svého psychiatra nedají dopustit. Na Vašem místě bych si zkusila s Vaší lékařkou ještě jednou pomluvit a zevrubně jí vysvětlit, že sebevražedné sklony nemáte, nikdy jste je neměla a jí navrhovanou medikaci nepotřebujete. Váš psychiatr Vás podle mého názoru nemůže nutit k tomu, abyste k němu proti své vůli docházela. Co se týče konkrétního postupu ukončení ambulantní léčby u něj – to je otázka pro našeho odborného poradce, který Vám jistě fundovaně odpoví, stejně jako na otázku, jak zjistit, na jak dlouho Vám byl přiznán důchod. Přeji Vám hodně štěstí a držím palce při řešení Vašich potíží.


Zpět na seznam