Započítávání roků pojištění na starobní důchod

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jak se mi počítají odpracované roky na starobní důchod v mém případě: -Od roku 2010 důchod 3.stupně 4 400kč -Od září 2011-červen 2014 jsem měla klas.smlouvu na částečný úvazek -Od září 2014 dosud mám dohodu o prov.práce.(částku mám 10 000 a neodvádím žádné danně ani pojištění)A chci se zeptat zda i z dohody se mi započítavají nějaké roky na starobní důchod a jak se to kombinuje (jestli se to vůbec kombinuje)se započítaváním roků z inval.důchodu,který pobírám také...zkrátka by mě zajímalo z čeho všeho se mi bude pak vypočítávat výška starobního důchodu. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z dohody o provedení práce se neodvádí sociální pojištění (tedy pokud výdělek nepřesáhne 10 000,- měsíčně), takže se do výpočtu starobního důchodu nijak nepromítají. Jinak starobní důchod se u lidí, kteří pobírají důchod invalidní, provádí úplně stejně, jako u kohokoliv jiného s tím, že je do toho samozřejmě započítáván i ID. Pokud by Vám starobní důchod vycházel nižší, než invalidní, je pak starobní důchod ponechán ve stejné výši, jako dosavadní ID. Jinak výpočet samotný je poměrně složitý a je popsán na stránkách Ministerstva práce a soc. věcí. Případně se můžete zastavit na nejbližší pobočce Správy sociálního zabezpečení, kde Vám informace také poskytnou. Doufám, že Vám moje odpověď bude takto stačit. Přeji pěkný den.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, pokud vím, starobní důchod se vypočítává ze zaplaceného sociálního pojištění. Píšete, že máte třetí stupeň invalidity, v tom případě za Vás hradí sociální pojištění stát. Když pracujete na dohodu, zaměstnavatel ho nehradí. Více informací by Vám poskytl sociální pracovník nebo příslušná Česká správa sociálního zabezpečení.


Zpět na seznam