Aktuality

Článek: Peer lektoři ve vzdělávání budoucích profesionálů v péči o duševní zdraví 12.08.2019

Článek: Peer lektoři ve vzdělávání budoucích profesionálů v péči o duševní zdraví


Vyšel nám článek v časopise Sociální práce o procesu zavádění pozic peer lektorů a o tom, jak se sami peer lektoři ke svým rolím vztahují. Máme z toho velkou radost! 
http://www.socialniprace.cz/zpravy.php?oblast=3&clanek=1154&fbclid=IwAR3IIdhL7MHV6cBAkHF6hs-EP2qUyd_NsktbtVm5ikQm1hkCexjzifNoE9s
Vychází letní dvojčíslo časopisu Zámezí 08.08.2019

Vychází letní dvojčíslo časopisu Zámezí


A je to, mílí přátelé, tady. Po dlouhých přípravách s vámi sdílíme letní dvojčíslo časopisu Zámezí. Můžete se těšit na obrazy Glenna Bradyho, australského malíře, který má sám zkušenost s psychiatrickou péčí. Ale především na mnoho textů na téma Domov. Jaké je to žít na ulici se dozvíte z rozhovoru s Emilem Jírou, který připravila Tereza Klenorová, Kateřina Málková se zase vydala fotit „bezdomoveckou kolonii.“ V časopise najdete také aktuální zprávy z domova a ze světa, a to nejen z oblasti duševního zdraví.
 
Škola zotavení - Skupina pro zotavení 03.07.2019

Škola zotavení - Skupina pro zotavení


Srdečně Vás zdravíme ze Školy zotavení a zveme na společné setkávání Skupiny pro zotavení, které se bude konat každé pondělí mezi 17. a 19. hodinou.
 
Škola zotavení 29.06.2019

Škola zotavení


Srdečně Vás zdravíme ze Školy zotavení. Otevíráme druhý ročník a doplnili jsme nabídku o tři nové kurzy – celkem jich pro Vás máme připravených 12.
Literární večer #10 28.06.2019

Literární večer #10


Přijďte se s námi v červenci zúčastnit dalšího Literárního večera, který se tentokrát koná na Žižkově v dechberoucím prostoru39. Těšíme se na Vás!

Pracovní den pro CDZ: První zkušenosti z praxe 04.06.2019

Pracovní den pro CDZ: První zkušenosti z praxe


Dne 10. října 2019 proběhne v Brně jednodenní pracovní seminář, který bude zaměřen na výměnu zkušeností souvisejících s konkrétní klinickou a sociální prací v Centrech duševního zdraví (CDZ). Více informací a možnost přihlášení k pasivní i aktivní účasti lze nalézt na samostatných webových stránkách akce: http://pracovnidencdz.socialnipsychiatrie.cz/page
Hledáme kolegyni/kolegu na pozici projektového manažera rozvojového projektu 20.05.2019

Hledáme kolegyni/kolegu na pozici projektového manažera rozvojového projektu


Líbí se ti pracovat pro neziskovou organizaci? Není ti lhostejný osud duševně nemocných a mentálně hendikepovaných v Moldavsku? Máš organizační schopnosti a zajímá Tě práce, kde využiješ svou znalost anglického jazyka?
Přečti si náš inzerát a přihlaš se do výběrového řízení!

 
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se žije člověku s duševním onemocněním? 19.05.2019

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se žije člověku s duševním onemocněním?


Mohou mít lidé s duševním onemocněním smysluplné životní role? Mohou zastávat odpovědná povolání? Mohou mít blízké vztahy a zájmy jako všichni ostatní? S odpovědí pomůže dokument “Jeden den – život s duševním onemocněním”.

 
Proběhl první Literární večer 06.05.2019

Proběhl první Literární večer


23. dubna v 18. hodin proběhl první Literární večer členů našich literárních dílen, jež jsou pořádány v rámci Komunitního centra pro Zotavení.
Vyšlo nám Zámezí! 30.04.2019

Vyšlo nám Zámezí!


S radostí s vámi sdílíme první díl nově vzniklého časopisu Zámezí, jež nese podtitul "Nic". "Časopis Zámezí si klade za cíl věnovat se literatuře a kultuře vůbec v nejširším smyslu menšinové. Drtivá většina lidí má nějakou menšinovou, okrajovou, zkušenost. A to nás zajímá. I proto hned v prvním čísle trochu provokujeme antitématem. Uvidíte ale, že to myslíme vážně." (šéfredaktor časopisu Jan Jiří Novák)

 
19.04.2019

Centrum v Českém rozhlase


Jak může lidem s duševní nemocí pomoci, když jim s tím, jak zvládnout život, poradí člověk, který má sám zkušenost s psychiatrickou diagnózou? Jak probíhá proces zotavení? Co si představit pod pojmem komunitní péče a jak vypadá její aktuální stav u nás? Na tyto a spousty dalších otázek odpovídali v Českém rozhlase Plus ředitel Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví Pavel Říčan a peer lektor vyučující kurzy ve Škole zotavení Michal Kašpar.
 
Níže si můžete přečíst jeden z úseků rozhovoru, ve kterém se hosté rozhovořili o aktivitách našeho Centra. Celý rozhovor ze dne 11. 4. 2019 si můžete poslechnout zde, a to od času 15.34.25.

 
Literární večer #9 12.04.2019

Literární večer #9


Literární večery mají ve Škole zotavení dvouletou tradici. Srdečně vás zveme na jejich pokračování. Literární večer #9 se bude konat 23. dubna 2019 v 18 hodin v (A)VOID Floating Gallery kotvící na Výtoni.

 

21.03.2019

Nabídka metodické podpory a stáže zaměřené na IPS


Rádi bychom vám nabídli možnost metodické podpory v oblasti zavádění metody IPS přímo ve vaší organizaci, případně možnost stáže pro vašeho IPS specialistu v týmu, kde je již tato pozice zavedena. Metodická podpora volně navazuje na dvoudenní kurz akreditovaný u MPSV pod názvem IPS (Individual Placement and Support) – podporované zaměstnávání lidí s duševním onemocněním.
 
29.11.2018

Workshopy o Škole zotavení s účastí britských kolegů z CNWL Recovery & Wellbeing College v Londýně


V rámci Školy zotavení vás srdečně zveme na sérii workshopů vedených zástupci Školy zotavení z Prahy a z CNWL Recovery & Wellbeing College v Londýně, které se zaměří na seznámení s inovativním systémem vzdělávacích programů zaměřených na rozvoj potenciálů lidí s duševním onemocněním, informování o tom, jakým způsobem vzdělávání probíhá a na jakých principech je založeno, a seznámení s praktickým uplatňování paradigmatu zotavení (recovery). Workshopy proběhnou 10., 11. a 12. 12. 2018 v Praze. Více podrobností najdete v přiložené pozvánce.
17.11.2018

Evaluace týmu podle metodiky FACT


Působíte v oblasti péče o duševní zdraví a rádi byste rozvíjeli kvalitu služeb vašeho týmu a získali podněty pro jejich další zlepšování?
Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví ve spolupráci se zkušenými auditory z různých týmů a organizací poskytujících služby lidem s duševním onemocněním po celé České republice vám nabízí možnost realizace auditu ve vašem týmu dle metodiky FACT.
Více informací najdete v přiložené nabídce.
07.11.2018

Duševní zdraví a média: workshop s novináři


Ve středu 21. 11. srdečně zveme v rámci Školy zotavení na workshop s novináři na téma Duševní zdraví a média, který proběhne v žižkovské Pracovně od 18.00.

Svou účast přislíbili Martina Faltýnová (A2), Kamil Fila (Aktuálně.cz) a Břetislav Košťál (Studio 27). Večerem vás provede Michal Kašpar.
07.11.2018

KoKoKo: prezentace divadelní dílny Školy zotavení


V neděli 9. prosince se od 18.00 v Divadle Kámen představí účastníci divadelní dílny Školy zotavení. Můžete se těšit na Vítězslavu Čelikovskou, Terezu Saxlovou, Pavla Oulíka, Danu Pařízkovou, Ivanu Machovou, Kateřinu Daňkovou a Michala Kašpara. Můžete se těšit na KoKoKo.
23.10.2018

INSPIRE: dotazník zaměřený na mapování podpory zotavení


Ve spolupráci s Fokusem Vysočina a Monikou Totkovou jsme dokončili překlad a adaptaci dotazníku INSPIRE, který může posloužit pracovníkům v oblasti péče o duševní zdraví jako nástroj k mapování podpory zotavení u klientů.
 
Stigmatizace mnoha podob a Stigma a diskriminace očima právníků 11.09.2018

Stigmatizace mnoha podob a Stigma a diskriminace očima právníků


Příručka se skutečnými příběhy stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním, doplněná o právní komentáře odborníků z Kanceláře veřejného ochránce práv.
11.09.2018

Podzimní běh kurzů Školy zotavení zahájen!


Máte vy nebo někdo z Vašich blízkých zkušenost s duševním onemocněním? Škola zotavení nabízí širokou škálu kurzů zaměřených na zotavení s duševní nemoci, které vám mohou pomoci dosáhnout lepší životní pohody a žít spokojenější a naplněný život i s nemocí.
Po úspěšném jarním semestru právě otevíráme na podzim 2018 již druhý běh kurzů. Prolistujte naši nabídku a přijďte se podívat!
05.09.2018

Praha má svou Školu zotavení


Článek s titulem "Praha má svou Školu zotavení" vyšel v čísle 3/2018 časopisu Mosty. Od dubna 2018 mají lidé s duševním onemocnením a jejich blízcí možnost docházet na vzdělávací kurzy do Školy zotavení. Mohou tam sdílet své zkušenosti, inspirovat se příběhy druhých, zorientovat se ve svých potížích. Stávají se tak studenty školy, která je první svého druhu u nás.

 

Vyrovnáváte se vy nebo někdo z vašich blízkých s duševním onemocněním? Přijďte na kurzy Recovery Škola zotavení, které vám mohou pomoci situaci zvládat a něco nového se naučit. 16.08.2018

Vyrovnáváte se vy nebo někdo z vašich blízkých s duševním onemocněním? Přijďte na kurzy Recovery Škola zotavení, které vám mohou pomoci situaci zvládat a něco nového se naučit.


I na podzim nabízíme širokou škálu kurzů s tematikou zotavení z duševní nemoci, které vám mohou pomoci dosáhnout lepší životní pohody a žít spokojenější a naplněný život i s vaší nemocí. Tým lektorů je složený z odborníků na duševní zdraví, ale i z peer lektorů, kteří se sami z duševního onemocnění zotavují.
Literární večer Obludný kruh #6 26.07.2018

Literární večer Obludný kruh #6


Zveme vás na další, v pořadí již šestý Obludný kruh. Své texty nejen na téma Zvíře přečtou členové literární dílny při Komunitním centru pro Zotavení. Zvláštním hostem večera bude spisovatel Josef Straka. Těšíme se na vás v pátek 17. srpna v 19 hodin v kavárně Liberál (Heřmanova 1209/6, 170 00 Praha, Holešovice).
03.07.2018

Hledáme finančního manažera!


Do našeho týmu hledáme finančního manažera/ku na 0,3-0,5 úvazku (v závislosti na počtu běžících projektů). Požadavky a další informace najdete v přiloženém inzerátu. Své životopisy a motivační dopisy nám můžete zasílat až do 30. září 2018.
35. Konference sociální psychiatrie - 2. oznámení 21.06.2018

35. Konference sociální psychiatrie - 2. oznámení


35. Konference sociální psychiatrie se bude konat v termínu 15. - 17. 11. 2018 v Hotelu Dlouhé Stráně. Přihlašovat se k aktivní i neaktivní účasti můžete již nyní ze stránek konference http://konference35.socialnipsychiatrie.cz/?q=node/20. Druhé oznámení najdete zde.
21.06.2018

Otevíráme podzimní otevřený kurz k problematice IPS


Po velkém úspěchu prvního běhu kurzu IPS (Individual Placement and Support) – podporované zaměstnávání lidí s duševním onemocněním a na základě kladných zpětných vazeb otevíráme na podzim další otevřený kurz - v termínu 28. - 29. 11. 2018. Hlásit se můžete již nyní přes přihlašovací formulář na www.vzin.cz (http://www.cmhcd.cz/vzdelavaci-institut/prihlaseni-na-kurz/).
Literární večer Obludný kruh #5 30.05.2018

Literární večer Obludný kruh #5


Zveme Vás na další z pravidelných večerů pořádaných členy Literární dílny při Škole zotavení, který se uskuteční dne 21.6.2018 od 18 hodin v Městské knihovně v Praze, Domě čtení (Ruská 1455/192 Praha 10)

 

Vyrovnáváte se vy nebo někdo z vašich blízkých s duševním onemocněním? Přijďte na kurzy Recovery Škola zotavení, které vám mohou pomoci situaci zvládat a něco nového se naučit. Ještě máme pár volných míst! 05.04.2018

Vyrovnáváte se vy nebo někdo z vašich blízkých s duševním onemocněním? Přijďte na kurzy Recovery Škola zotavení, které vám mohou pomoci situaci zvládat a něco nového se naučit. Ještě máme pár volných míst!


Ve Škole  zotavení najdete pozitivní a respektující prostředí, které nabízí informace a pomoc v osvojení si dovedností, které se týkají zotavení z duševních potíží. Témata kurzů jsou spojena s klíčovými dovednostmi, situacemi a otázkami, které duševní nemoc a zotavení provází – stigma a self-stigma spojené s nemocí; mezilidské vztahy; jak mám sdělit okolí, že mám duševní potíže?; je zotavení z duševní nemoci možné?... apod. 
29.03.2018

Manuál metodiky práce FACT


Přeložený a pro situaci v ČR upravený Manuál metodiky práce FACT, který poskytuje ucelený pohled na FACT model, jeho vizi, strukturu a každodenní využití při poskytování péče, je pro zájemce volně dostupný na našich webových stránkách.
Máte Vy nebo někdo z Vašich blízkých zkušenost s duševním onemocněním? Škola zotavení nabízí pozitivní a respektující prostředí ke vzdělávání. 07.03.2018

Máte Vy nebo někdo z Vašich blízkých zkušenost s duševním onemocněním? Škola zotavení nabízí pozitivní a respektující prostředí ke vzdělávání.


Nabízíme širokou škálu kurzů s tematikou zotavení z duševní nemoci, které vám mohou pomoci dosáhnout lepší životní pohody a žít spokojenější a naplněný život i s vaší nemocí. Tým lektorů je složený z odborníků na duševní zdraví, ale i z peer lektorů, kteří se sami z duševního onemocnění zotavují.
Literární večer Obludný kruh #4 01.03.2018

Literární večer Obludný kruh #4


Zveme Vás na další veřejné čtení členů Literární dílny při Komunitním centru pro Zotavení, které se uskuteční dne 29. března 2018 od 19 hodin v Himalájském centru Potala.  

Přednášky v pobočkách Městské knihovny v Praze 26.02.2018

Přednášky v pobočkách Městské knihovny v Praze


V březnu zahajujeme sérii diskusních večerů v Městské knihovně v Praze na pobočkách Břevnov, Lužiny a v Domě čtení na Praze 10. Přijďte si popovídat s lidmi, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním a otevřeně o něm hovoří, na různá zajímavá témata. Těšíme se na Vás! Více informací na přiložených letáčcích a také na www.mlp.cz.


 
35. Konference sociální psychiatrie 15.12.2017

35. Konference sociální psychiatrie


V termínu 15. - 17. 11. 2018 se bude konat již 35. Konference sociální psychiatrie, tentokrát opět na Moravě, v hotelu Dlouhé Stráně. Její hlavní téma je: Zotavení - rehabilitace, psychoterapie a klinická praxe. Více info v prvním oznámení!

 

24.11.2017

Vyšla nová publikace - manuál k Frankfurtské škále potíží


Ve spolupráci s klinikou ESET jsme vydali novou publikaci z edice Péče o duševní zdraví/Metody hodnocení zaměřenou na Frankfurtskou škálu potíží (FBF).

 
26.10.2017

Literární večer Obludný kruh #2


Literární večer Obludný kruh #2 s podtitulem SAMOMLUVA se konal 12. října 2017 od 19 hodin v Café Lajka (U Akademie 11, Praha 7). Blíže viz přiložená pozvánka.

 

26.10.2017

Seminář s Craigem Lewisem


Dne 8. října v rámci Školy Zotavení CRPDZ proběhl workshop s americkým peer pracovníkem Craigem Lewisem.
Druhá stáž v Recovery College v Londýně a Hove 24.10.2017

Druhá stáž v Recovery College v Londýně a Hove


Počátkem října 2017 se vydalo dalších 7 stážistů do Londýna na návštěvu tamní Recovery and Wellbeing College. Součástí připraveného programu byla tentokrát i návštěva Sussex Recovery College v Hove, která slouží území východního a západního Sussexu.
03.08.2017

První stáž v CNWL Recovery and Welbeing College v Londýně


V první polovině července proběhla v rámci projektu „Komunitní centrum pro Zotavení“ první ze čtyř plánovaných stáží v Londýně. Celkem devět stážistů navštívilo Recovery and Wellbeing College (RWC) pro oblast středního a severozápadního Londýna.
02.08.2017

V Moldavsku bylo podepsáno memorandum o spolupráci na programu zlepšení péče o duševně nemocné a mentálně hendikepované děti i dospělé


Ve středu 19. července proběhlo mezi Českou rozvojovou agenturou (ČRA) a moldavským Ministerstvem práce, sociální ochrany a rodiny slavnostní podepsání Memoranda o porozumění k realizaci programu reformy péče o duševně nemocné a mentálně hendikepované v Moldavsku. Program reaguje na zoufalou situaci zdravotně postižených dětí i dospělých ve zdejších ústavech a má za cíl zlepšit podmínky jejich života. Česká republika dosud prostřednictvím ČRA v rámci zahraniční rozvojové spolupráce podpořila reformu aktivitami v hodnotě zhruba 12 mil. Kč.  Implementačními partnery programu jsou Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví a Člověk v tísni.
Delší verzi zprávy najdete přímo na stránkách České rozvojové agentury.
12.07.2017

Připravili jsme pro Vás výroční zprávu za rok 2016!


Výroční zprávu za rok 2016 jsme pro Vás připravili v českém i anglickém jazyce.
20.06.2017

Trénink trenérů v metodě IPS


V říjnu 2017 jsme pro Vás připravili Trénink trenérů v metodě IPS (Individual Placement and Support) pod vedením americké trenérky Sarah Swanson. Více informací v přiložené pozvánce.
24.05.2017

Komunitní centrum pro Zotavení


Projekt Komunitní centrum pro Zotavení, který se chce inspirovat fungováním podobných center v zahraničí, nabídne lidem s duševním onemocněním a jejich blízkým sérii přednášek o strategiích spojených se zkvalitněním života, jejichž cílem je podpora začleňování do běžného života, a kreativní dílny pro všechny zájemce o divadlo či literaturu. Všechny aktivity jsou určeny pro zájemce z Prahy.
11.05.2017

Novinky v oblasti vzdělávání


Srdečně zveme a dovolujeme si upozornit na: 1, Otevřené kurzy v Praze v roce 2017. 2, Vzdělávací program Specifika v práci komunitní psychiatrické sestry. 3, Mezinárodní trénink trenérů v CARe.
 
06.03.2017

Stáže budoucích evaluátorů FACT modelu v komunitních týmech


Dvanáct evaluátorů vybraných do projektu "Podpora FACT modelu v České republice se ve druhém únorovém týdnu zúčastnilo 5denní studijní stáže v Holandsku, jejímž cílem bylo vyškolení ve vedení auditu služeb pro duševně nemocné poskytovaných terénními týmy.
 
14.02.2017

Vytvořili jsme Metodiku časných intervencí v multidisciplinárních terénních týmech


Půl roku pracoval tým předních odborníků z oblasti péče o duševní zdraví intenzivně na vytvoření Metodiky časných intervencí v multidisciplinárních terénních týmech.
15.12.2016

Vyšla nová příručka pro rodiče se závislostí


V prvních prosincových dnes vyšla nová příručka s názvem "Jak se postaráme o děti - Příručka pro rodiče se závislostí  na alkoholu a jiných návykových látkách". Knížka je v pořadí již třetí publikací finské autorky, profesorky Tytti Solantaus věnovanou dětem a jejich rodičům, kteří trpí závažnou duševní nemocí či závislostí na návykových látkách.

01.12.2016

Příspěvky Centra do odborného programu 34. Konference sociální psychiatrie


V posledních listopadových dnech proběhla v Táboře 34. Konference sociální psychiatrie. Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví přispělo do odborného programu plenární přednáškou, seminářem a posterovou prezentací. V premiéře byly odvysílány nové destigmatizační videospoty. Podrobnosti najdete po prokliku.

10.11.2016

Úvodní setkání k projektu Podpora FACT modelu v České republice


18. října 2016 proběhlo úvodní setkání k projektu Podpora FACT modelu v České republice, který má za cíl podpořit 11 organizací poskytujících služby péče o duševně nemocné a jejich terénní týmy  při zavádění a využívání holandského modelu komunitní péče o osoby s vážným duševním onemocněním FACT (Flexible Assertive Community Treatment) v práci s klienty.

09.11.2016

Úvodní setkání k projektu Zapojením peer konzultantů proti stigmatizaci


V rámci nového projektu Zapojením peer konzultantů proti stigmatizaci spolupracujeme s 20 týmy, které se rozhodly vytvořit pozici peer konzultanta a přijmout na ni nového spolupracovníka. V polovině října se sešlo 40 zástupců těchto týmů v Praze na úvodním setkání.
Na programu bylo jak seznámení s průběhem projektu a jeho výzkumnou částí zaměřenou na destigmatizaci, tak praktické informace a zkušenosti související s průběhem celého procesu zapojování peer konzultanta. Kromě odborníků v oblasti metodické podpory týmů a vzdělávání peer konzultantů nás programem provedla také holandská peer konzultantka Annette Furnemont. Podrobnější informace k projektu i úvodnímu setkání, včetně programu, prezentací a zápisu ze skupinového workshopu najdete na našich stránkách.

26.09.2016

Tři nové projekty ovlivní kvalitu péče a stigmatizaci v ČR


Ve spolupráci se širokým okruhem partnerů a spolupracovníků začínají tyto dvouleté projekty:

V rámci projektu „Zapojením peer konzultantů proti stigmatizaci“ bude do týmů péče o duševně nemocné zapojeno 20 nových peer konzultantů.

Podpora FACT modelu v ČR“ má za cíl podpořit celkem 26 mimopražských týmů v zavádění holandského FACT modelu (Flexible Assertive Community Treatment).

"Umíme se domluvit – sociální práce s lidmi s duševním onemocněním ve veřejné správě" je projektem, který umožní trénink 96 pracovníků veřejné správy v přístupu k lidem s duševním onemocněním v 6 krajích.

19.07.2016

Příspěvek Centra v Projektu 52 mezinárodní sítě Promise Global


Mezinárodní síť podporující rozvoj služeb orientovaných na zotavení Promise Global , uveřejnila náš příspěvek o zapojení peer poradců do poradny www.stopstigma.cz. V rámci Projektu 52 je každý týden publikována konkrétní inovace nebo příklad dobré praxe jako inspirace pro široký okruh příjemců na celém světě.

11.07.2016

Prohlášení Platformy pro transformaci


Platforma pro tranformaci péče o lidi s duševním onemocněním vydala v červnu 2016 nové Prohlášení k reformě psychiatrické péče.

08.06.2016

Centrum pomáhá s transformací ústavní péče v Moldavsku


Na přelomu května a června 2016 jsme přivítali zástupce ministerstev, neziskových organizací a ústavů pro mentálně handicapované a duševně nemocné v Moldavsku.
V rámci stáže se moldavští zástupci seznámili s programem transformace ústavní péče v ČR.
U příležitosti česko-moldavské spolupráce proběhla tisková konference se zástupci České rozvojové agentury, Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví, moldavského Ministerstva práce, sociální ochrany a rodiny, ústavu v Badiceni a neziskové organizace Keystone Moldova.

26.05.2016

Výroční zpráva za rok 2015


Dovolujeme si upozornit, že jsme vydali Výroční zprávu za rok 2015. Přejeme Vám pěkné čteni!

18.05.2016

Materiály z konference Aktuální trendy v péči o lidi s duševním onemocněním


Začátkem dubna proběhla v krásných prostorách Villy Grébovka v Praze dvoudenní konference Aktuální trendy v péči o lidi s duševním onemocněním, které se aktivně zúčastnili norští experti na problematiku časných intervencí (early intervention), modelu ACT (Assertive Community Treatment) a zapojování lidi s vlastní zkušeností s duševní nemocí do poskytování služeb, vzdělávání, poradenství, výzkumu a destigmatizačních aktivit.

05.05.2016

Proběhl třetí workshop se zahraničním partnerem projektu „Vytvoření internetové multidisciplinární poradny a platformy destigmatizačního webu“


Proběhl třetí workshop v rámci projektu „Vytvoření internetové multidisciplinární poradny a platformy destigmatizačního webu“, na kterém nás v poskytování služby internetové poradny podpořila profesorka Marit Borg z Buskerud and Vestfold University College v Drammenu v Norsku.

05.05.2016

Evaluovali jsme výsledky internetové multidisciplinární poradny Stopstigma a máme zajímavé výsledky!


Během desetiměsíčního provozu Internetové multidisciplinární poradny jsme nastavili způsob a  proces získávání zpětných vazeb od tazatelů. Tyto zpětné vazby jsme koncem dubna vyhodnotili a dospěli jsme k několika důležitým zjištěním o prospěšnosti poskytování služby se zapojením peer poradců. Dalším zdrojem pro evaluaci výsledků služby byla obsahová analýza vložených dotazů a odpovědí.

18.03.2016

Leták propagující internetovou psychiatrickou poradnu na www.stoptigma.cz


V projektu Vytvoření internetové poradny a platformy destigmatizačního webu byl vytvořen leták úpozorňující na unikátní internetovou psychiatrickou poradnu www.stopstigma.cz se zapojením peer poradců. Leták přináší souhrnné informace o poradně, uvádí dva příklady dotazů a odpovědí odborníky a peer poradce a shrnuje další důležitá fakta. Leták je ke stažení zde.
Vydání letáku bylo podpořeno grantem z Norska a z prostředků Nadace ČEZ.

11.03.2016

Návštěva prof. Davida Cromptona v České republice


Ve dnech 7 – 9. března 2016 proběhla v České republice návštěva profesora Davida Cromptona, ředitele psychiatrických služeb Metro South Health v australském Brisbane. Program celé jeho návštěvy a odkaz na prezentace z přednášek najdete zde.

19.02.2016

Pozvánka na konferenci Aktuální trendy v péči o lidi s duševním onemocněním


Srdečně vás zveme na konferenci "Aktuální trendy v péči o lidi s duševním onemocněním, která se uskuteční v termínu 12. – 13. dubna 2016 v Gröbeho vile (Havlíčkovy sady 58, Praha 2). Konference se zaměří na sdílení zkušeností v oblasti zavádění inovativních metod péče o lidi s duševním onemocněním v komunitě – časné intervence (Early intervention) a přístup ACT (Assertive Community Treatment) – a v oblasti zapojování lidi s vlastní zkušeností s duševní nemocí do poskytování služeb, vzdělávání, poradenství, výzkumu, destigmatizačních aktivit a obhajoby práv. Konference se aktivně zúčastní norští odborníci na danou problematiku. Více informací najdete v přiložené pozvánce a programu konference. Přikládáme také mapku a informace k dopravě na místo konání konference.

09.02.2016

Pozvánka na 34. Konferenci sociální psychiatrie


Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, z. s. jako tradiční spolupořadatel Konferencí sociální psychiatrie vás zve na její 34. pokračování ve dnech 24. - 26. listopadu 2016 v Táboře. V roce 2016 s podtitulem Společně na cestě změn...
Více na www.socialnipsychiatrie.cz nebo na přiloženém 1. oznámení .

25.01.2016

Zpráva o přínosu zapojení peer konzultantů


Nabízíme k zajímavé četbě Zprávu o přínosu zapojení peer konzultantů - evaluační zprávu z projektu Vzdělávání a trénink osob s duševním onemocněním na pozici peer konzultantů.

19.01.2016

Pozvánka na přednášky prof. Davida Cromptona


Dovolujeme si Vás pozvat na přednášky prof. Davida Cromptona, australského výzkumníka a nositele inovativních přístupů v péči o duševně nemocné. První přednáška se uskuteční v NUDZ v Klecanech dne 8. března, druhá dne 9. března na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze 2. Přednášky jsou v angličtině se zajištěným simultánním překladem.
Vstup zdarma.

11.11.2015

Proběhne workshop s partnerem z Norska


V projektu „Vytvoření multidisciplinární poradny a platformy destigmatizačního webu“ proběhne workshop s norským partnerem z Buskerud and Vestfold University College. Přijedou pracovníci z Institutu pro výzkum duševního zdraví a závislostí, který je součástí univerzity. Jeho výzkumné aktivity se orientují na zkoumání podmínek prostředí a praxe, které podporují proces zotavení. Zapojení uživatelů do výzkumu na pozicích konzultantů, výzkumníků nebo poradců je velmi podporováno.

12.10.2015

Proběhla pilotní výuka kurzu Umíme se domluvit: sociální práce s duševně nemocnými zaměřená na zotavení klienta


Kurz byl vytvořen v rámci projektu „Vzdělávání pracovníků státní správy a samosprávy v přístupu k lidem s duševním onemocněním“, který je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Cílem kurzu je poskytnout účastníkům širší spektrum znalostí pro práci s duševně nemocným klientem a je určen především sociálním pracovníkům státní správy.  Je koncipován jako dvoudenní (16 výukových hodin) a je akreditován u MPSV podle zákona 108/2006 Sb.

30.09.2015

Spuštěna psychiatrická poradna se zapojením peer poradců s vlastní zkušeností


Máte psychické potíže? Obavy z kontaktu s odborníkem? Chcete další názor na svou léčbu? Setkali jste se s diskriminací? Na váš dotaz může odpovědět i člověk, který má sám zkušenost s duševní nemocí.

17.09.2015

Podpora reformy péče o duševně nemocné v Moldavsku


Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví vyhrálo v partnerství s Člověkem v tísni, Centrem pro podporu transformace a Keystone human services Moldova výběrové dotační řízení České rozvojové agentury na podporu transformace péče o duševně nemocné v Moldavsku.

31.08.2015

Úvodní školení k nástroji WRAP® pro peer poradce na Stopstigma.cz


Ve dnech 27. a 28. srpna proběhlo úvodní školení v tvorbě WRAP® (Wellness Recovery Action Plan; Akční plán zotavení a duševní pohody) pro peer poradce v projektu „Vytvoření internetovém multidisciplinární poradny a platformy destigmatizačního webu“, který je podpořen grantem z Norska. WRAP® je celosvětově používaný nástroj pro udržení duševní pohody a zmírnění nepříjemných pocitů a stavů spojených s duševním onemocněním.

08.07.2015

Nové vzdělávací kurzy a akreditace MPSV


Aktuálně jsme získali akreditaci MPSV pro vzdělávací kurzy: Destigmatizace - stigma a diskriminace lidí s duševním onemocněním a Self management a rovněž pro kurzy Umíme se domluvit: sociální práce s duševně nemocnými zaměřená na zotavení klienta a Role peer konzultanta v týmu sociálních služeb pro osoby s duševním onemocněním.

03.07.2015

Aktivní účast Centra na 3rd European Congress on Assertive Outreach


Zástupci Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví se zúčastnili bohatého programu mezinárodní konference Third European Congress on Assertive Outreach v Oslu v termínu od 24. - 26. června.
Účast na konferenci byla financovaná z Norských fondů, proto se jí mohli zúčastnit dva odborní garatni projektu

30.06.2015

Aktivní účast Centra na konferenci CARe Europe v Praze


Praha hostila od 17. do 18. června 2015 3. konferenci CARe Europe (www.thecareeurope.com). CARe je evropská síť podporující zotavení a sociální začleňování. Sdružuje organizace pracující v oblasti duševního zdraví v 17 státech Evropy.

30.06.2015

Cesty k zotavení jsou k zakoupení!


S radostí vám oznamujeme, že knížka Pathways to recovery v českém překladu je již k zakoupení! Její cena je 490 Kč. Objednat si jí můžete na e-mailu cmhcd@cmhcd.cz nebo na telefonním čísle 222 515 305.

18.06.2015

Centrum vytvořilo vlastní YouTube kanál


Rozhodli jsme se vytvořit vlastní YouTube kanál, kde budeme umisťovat a sdílet videa týkající se zejména destigmatizace a zotavení z duševního onemocnění. Kanál prozatím obsahuje videa z přednášek Patricie Deegan o její cestě k zotavení a Mary Ellen Copeland, autorky metody WRAP (Wellness Recovery Action Plan).

03.06.2015

Manuál Zapojení peer konzultantů do péče o duševní zdraví


V listopadu minulého roku zpracovalo a vydalo Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví ve spolupráci s účastníky projektu Manuál Zapojení peer konzultantů do péče o duševní zdraví. Projekt přinesl inspiraci se zapojováním pracovníků  s vlastní zkušeností v Nizozemí a přispěl k zapojení peer konzultantů do služeb v České republice. 

Vybrali a vyškolili jsme tým poradny Stopstigma.cz, připravujeme její provoz v rozšířené podobě 27.05.2015

Vybrali a vyškolili jsme tým poradny Stopstigma.cz, připravujeme její provoz v rozšířené podobě


V týmu poradny Stopstigma.cz jsme přivítali jak kolegy peer konzultanty a peer lektory, tak kolegy, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, ale na žádné z „peer pozic“ dosud nepracovali. Poradenský tým byl rozšířen o 10 peer poradců a psychologa.

18.05.2015

Článek o zapojení peer specialitů v ČR v novém čísle WAPR Bulletinu


Článek o peer programech v České republice vyšel v novém e-Bulletinu Světové asociace pro psychosociální rehabilitaci (WAPR). Autory článku jsou Mgr. Pavel Říčan, MUDr. Zuzana Foitová a MUDr. Jan Stuchlík. Přečíst si jej můžete na straně 25.
WAPR e-Bulletin č. 36

29.04.2015

Centrum slaví 20 let existence...


Centrum vzniklo na první jarní den roku 1995.  20 let od svého vzniku oslavilo 22. dubna 2015 v kruhu blízkých spolupracovníků.

15.04.2015

Aktuálně vypsané kurzy Vzdělávacího institutu


Dovolujeme si vás informovat, že již byly vypsány termíny některých otevřených kurzů pro rok 2015.
Přehled aktuálně vypsaných kurzů najdete zde.
Celkovou nabídku najdete v našem letáku Kurzy CRPDZ_2015. Nabídku budeme průběžně aktualizovat.

02.04.2015

Kniha Cesty k zotavení k objednání


V tuto chvíli je možné si objednat knihu Cesty k zotavení přímo v Centru pro rozvoj péče o duševní zdraví, na adrese cmhcd@cmhcd.cz. Knihu dodáme, jakmile obdržíme zásilku knih z USA.

12.02.2015

Standard péče Center duševního zdraví


Standard Center duševního zdraví, jehož vznik CRPDZ koordinovalo, byl schválen v lednu 2015 výborem Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Plné znění je k dispozici zde.

12.02.2015

Návštěva ze Světové zdravotnické organizace (WHO)


Na podzim 2014 byl na pracovní návštěvě ČR zástupce evropské kanceláře WHO Dr. Matt Muijen. Zprávu z jeho návštěvy si můžete přečíst zde.