bezpečné abstinenční období

Dobrý den. Jmenuji se Miloš, je mi 44 let. Měl jsem problémy s alkoholem. V červnu jsem nastoupil ústavní léčbu v Jihlavě, kterou jsem dokončil, užívám antabus a od 3.června 2016 jsem se nedotknul alkoholu, nepočítám-li 1 PIVO, KTERÉ JSEM MUSEL VYPÍT KVŮLI ANTABUSOVÉ REAKCI V LÉČEBNĚ! Byl mi odebrán ŘP. Nikdy jsem nezpůsobil nehodu pod vlivem alkoholu, ani jsem nikdy nenadýchal za volantem, před a po jízdě anebo podobně. Chci se zeptat, zda mám nárok v červnu 2016 na navrácení ŘP? Nikdy před tím jsem se nikde neléčil. Závislost u mě propukla od října 2015 po nahromaděných problémech. Děkuji předem mnohokrát za odpověď. Miloš S.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, já mám pocit, že bezpečné abstinenční období bylo zkráceno na 1 rok (peer konzultantka píše 2 roky). Osobně si myslím, že vyhláška není moudře kocipovaná, k případům by se mělo přistupovat individuálně. I člověk se závislostí může být funkční a zodpovědný, o čemž také mimo jiné svědčí, že si jednou sám řekne o pomoc. Vím, že jsou oddělení, která, pokud pacient léčbu úspěšně dokončí, podnět k odebrání ŘP nedávají. Pro vrácení ŘP, třeba s podmínkou (abstinence), může hodně udlat lékař, který Vás má v péči.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den pane Miloši. Problematika odebrání ŘP z důvodu závislosti na alkoholu je upravena ve vyhlášce o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Zde ve své příloze číslo 3 vyjmenovává nemoci, vady nebo stavy způsobené závislostí na alkoholu vylučující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel. Je přímo stanoveno, že zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel řidiče, který byl v minulosti závislý na alkoholu nebo neschopný vzdát se vlivu alkoholu při řízení, je podmíněna bezpečným abstinenčním obdobím. Za bezpečné abstinenční období se pak považuje nezpochybněná důsledná a trvalá abstinence trvající alespoň 2 roky, jejíž prokázání vyplývá ze závěrů učiněných příslušným odborným lékařem. Nicméně bych se ve Vašem případě obrátila na dopravní inspektorát a zeptala se, zda a jaké jsou možnosti navrácení ŘP dříve než po uplynutí dvouleté lhůty. Přeji hodně štěstí a držím palce.


Zpět na seznam