Bipolarni porucha

Dobry den, uz delsi dobu mam pocit, ze trpim nejakou formou bipolarni poruchy. Casto mam uzkosti, mam problem vylezt cely den z postele, nesnasim na sobe kdeco (predevsim charakterove vlastnosti, ale i vzhled a jine). Nejaka uplna malickost casto staci k tomu, aby se mi naprosto zmenila nalada. Jsem extremne citlivy na lidi okolo me, predevsim kamarady, ale i neprijemny clovek v metru me dokaze skoro rozbrecet (a naopak na usmev a prani hezkeho dne od treba prodavacky v obchode dokazu myslet cely den). Manicke stavy jsem doposud moc nepocitoval. Vcera jsem ale z pro me uplne nepochopitelneho duvodu mel extremne dobrou a "cinorodou" naladu, objednal a koupil jsem si spoustu veci a pustil se do ruznych cinnosti, s jejichz dokoncenim uz to tak slavne nebylo. Dneska jsem od probuzeni kvuli naproste malickosti neschopny cehokoliv a vcerejsi energie, nadseni a invence jsou pryc. Jsem 23 lety student, nikdy jsem zadnymi psychickymi problemy netrpel a pokud vim, ani nikdo z me rodiny (ackoliv to nemuzu vyloucit, je mozne, ze o tom jenom nevim). Nemam tudiz zadne zkusenosti s tim, jak takovy problem resit. Nevim, zda se jedna o bipolarni poruchu, nejaky tip uzkosti nebo jiny psychicky problem, nebo jestli jsem si jenom nekde precetl o bipolarni poruse a ted si vsugerovavam, ze ji trpim, a v dusledku toho vidim priznaky. Za jakoukoliv radu vam budu moc vdecny. S pozdravem ...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zde je jedinou radou ta, že pokud máte obavy z psychické poruchy, je nejlepší zajít za odborníkem. Změny nálady, úzkosti a zvýšená citlivost nemusí být spjaty jen s bipolární poruchou, ale i spovahovými vlastnostmi, s životními okolnostmi, sstresem apod. S pojmenováním a zařazením Vašich potížích Vám může pomoci např. klinický psycholog, popřípadě psychiatr s psychoterapeutickou erudicí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji o Váš zájem o odpověď člověka s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Přemýšlíte, zda by Vámi popisované obtíže mohly ukazovat na onemocnění bipolární poruchou. Ke zhodnocení Vašeho psychického stavu by i psychiatr potřeboval nejspíše mnohem víc informací, než by se odvážil stanovit jednoznačnou diagnózu. Já ze své zkušenosti vím, že určité depresivní naladění, střídané pocity činorodosti, nové naděje a nadšení jsou přítomny v celé škále duševních obtíží a nejsou vázány pouze na Vámi pojmenovanou nemoc. Důležitá informace pro mne je, že se ve svém prožívání necítíte dobře, že Vaše psychické výkyvy podstatným způsobem ovlivňují kvalitu Vašeho života, Vašeho vnímání sebe a Váš pocit celkové životní spokojenosti. A to je podle mne dostatečný důvod začít s tím něco dělat a vyhledat odbornou pomoc. Bezpochyby jste se dosud snažil své obtíže řešit přirozenými prostředky sám a je to tak správně. Sama jsem ale na vlastní kůži zažila jak úlevné je nebýt na to sám, získat od svých potíží větší odstup, lépe porozumět tomu, co se se mnou děje a jak s těmito stavy zacházet. Psycholog (psychoterapeut) s Vámi může celou cituaci zmapovat a být Vám průvodcem na cestě k porozumění a změně chování. Psychiatr by měl být schopen Vaše obtíže pojmenovat z lékařského hlediska a případně Vám doporučit užívání léků, které by Vám měly přinést úlevu. Můj životní pocit se po vyhledání odborné pomoci do velké míry zlepšil. Totéž srdečně přeji i Vám. Držím palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam