borelioza, deprese

Dobrý den, prosím o radu, moje maminka je na antidepresivech, indikováná středně těžká deprese. Vystřídala řadu antidepresiv. Momentálně bere Olanzapin k tomu nejenižší variantu neurolu, když má někam jít, prý by bez toho být nemohla. Prodělala boreliozu, která se projevila ve stejném čase jako její úzkostné stavy (zemřeli ji po 14 dnech oba rodiče, mohl to být i spouštěč nemoci) Boreliézu měla přeléčenou, chodila 1 měsíc na kapačky, prý je zdravá...Její chování se změnilo, nic ji netěší, neraduje se ze života, prý se nemůže na nic soustředit, přestává vařit, prý si nevěří, že by to bylo dobré. Den vyloženě přežívá, jak je utlumená léky. K tomu má i výpadky paměti. Prosím, může to souviset s boreliozou nebo jsou to špatně zvolená antidepresiva? Dříve měla až hysterické, výbušné stavy..teď je to úplně někdo jiný. Bojí se i sednout do autobusu...Je jí 64 let, poradíte, prosím.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, souvislost projevů některých psychických poruch s boreliosou se diskutuje, protože boreliosa může napadnout nervový systém. Nicméně plně prokázat to asi nelze, protože psychické poruchy se vyskytují i bez napadení borelií a naopak zdaleka ne každý pacient trpící neuroboreliózou je má. Pokud jí odborníci po stránce boreliosy řádně vyšetřili a uzavřeli to jako stav vyléčení, těžko tady rozvíjet nějaké domněnky, tam je možné to konzultovat s nimi. Co se týká olanzapinu, tak jde především o antipsychotikum, které se také někdy používá při depresích. Má také sedativní vliv, který, když je pacient hodně utlumený, není žádoucí. Záleží také na dávce. To je třeba zase konzultovat s psychiatrem, který má Vaši maminku v péči, stejně jako možnosti psychologické pomoci. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Psychické nemoci většinou mívají více příčin, často se to všechno sčítá. Ptáte – li se, zda spíše borelióza, či léky, neumím odpovědět úplně přesně, možná obojí. Slyšela jsem vyprávět minimálně dva lidi, kterým se po prodělané borelióze rozjela psychóza. Co se léků týče, říkám si, že olanzapin není tak docela typický lék pro depresi, je to antipsychotikum, užívá se například při schizofrenii. Zmínila jste se také, že maminka trpí nějakými úzkostmi (strach z autobusu). Já sama se léčím s psychózou a úzkostmi trpím také. Trochu více světla do problému mi přinesla psychoterapie, konkrétně od psycholožky, ne že bych se zbavila úzkostí, ale možná jsem zčásti pochopila, proč je mám a přestala se kvůli tomu na sebe zlobit. Možná by stálo za úvahu změnit medikaci, či lékaře, přidat psychoterapii. Možná bych navrhla hledat s maminkou společně nějakou motivaci, dělat s ní něco, co ji dříve těšilo. Věřím, že tahle nelehká situace půjde vyřešit, že se to změní k lepšímu.


Zpět na seznam