dědičnost

Zdravím, můj otec se léčí s maniodepresivitou,jaké je pro mě jako pro dceru riziko dědičnosti? Plánuji rodinu,lze to řešit přes genetika.Děkuji SM
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bipolární afektivní porucha - maniodeprese - sice vykazuje rysy dědičnosti, jde však o dědičnost multifaktoriální, kdy se mohou dědit určité dispozice, které se pak vlivem dalších faktorů (vývoj, prostředí, vztahy, životní události) mohou nebo nemusí projevit. Četnost poruchy v běžné populaci se uvádí na 1-3%,. Je-li nemocen jeden z rodičů, pak se u potomka zvyšuje riziko na 10-20%. Převážná většina potomků je tedy zdravá, dále je zde také fakt, že i člověk s maniodepresí může žít plnohodnotným životem. Genetické vyšetření se běžně neprovádí, důležité je mít na paměti, že dítě bipolární poruchu mít zdaleka nemusí a s velkou pravděpodobností ji také mít nebude.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na tuto otázku vám jako peer poradce bohužel neumím kvalifikovaně odpovědět. Obecně platí, že duševní onemocnění vzniká obvykle na základě kombinace určitých předpokladů fyziologických (které můžeme dědit), vlivů raného dětství a životních událostí/stresu v pozdějším věku, které často fungují jako spouštěč, ale navazují na první dva vlivy. Osobně věřím, že co se hlavně dědí, je způsob prožívání, nazírání na svět a sebe sama, způsoby reakce na stres - což je (na rozdíl od genetiky) věc, kterou v osobnostním rozvoji můžeme ovlivňovat. Držím palce, ať se vám podaří díky dobré psychohygieně vliv genetiky překonat.


Zpět na seznam