deprese

Dobrý den, ani nevím jak mám začít. Celý život jsem byla plačtivé dítě a rozhodila mě každá maličkost ale posledních pár let se to zdá čím dál horší. Jsem velmi podrážděná, a není den kdy bych neprobrečela alespoň hodinu i kvůli sebemenší maličkosti. Svou popudlivostí si kazím vztahy i s rodinou. Jsem často unavená a spím i přes 12 hodin. Nikdy jsem neměla problém navazovat přátelství ale s většinou z přátel jsem se přestala vídat, protože prostě nemám nejmenší zájem. Vyhodili mě z vysoké a snažím se najít si práci ale ve skutečnosti se vůbec nesnažím. Vždycky jsem bývala pracovitá a šla si za tím, co chci ale teď je mi to všechno jedno. Nezajímá mě, co dělám ani co budu dělat. Já sama nemám pocit, že bych měla depresi. Nejsem nějak vkuse smutná. Spíš i přesto, že jsem veselá mě přepadají nekontrolovatelné a neodůvodnitelné záchvaty pláče a lidem kolem sebe spíš odsekávám, než že bych komunikovala. To všechno už trvá déle než rok a velmi mi to ztrpčuje život. Je i přesto možné, že bych depresí trpěla? Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, spíš bych se zaměřil na to, že Vám v tomto stavu není dobře, že Vám začíná komplikovat vztahy a život vůbec. Deprese se v počátcích může podobně projevovat a chápeme-li její vývoj jako funkci, pak stavy dlouhodobého smutku a beznaděje přijít mohou. Kořeny mohou být ve stresu, který z nějakého důvodu nejste schopna efektivně řešit, svůj vliv mohou mít také Vaše povahové vlastnosti, sebepojetí, vyčerpání vnitřních sebepodpůrných mechanismů apod. Odborná pomoc by Vám v tom mohla udělat více jasno, což může být prvním krokem ke změně.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, zdá se, že Vás opravdu něco trápí, je dobře, pokud si toho sama všímáte, ale jestli je to deprese nepoznám, nejsem odborník. To, že píšete do porady, je takový první krok ke zlepšení. Druhým krokem by mohlo být nechat se někým vyšetřit osobně, abyste zjistila, co vás vlastně trápí, nebo možná proč? A třetím krokem je s tím začít něco dělat, spolupracovat s nějakým terapeutem, nebo lékařem, či psychologem, pracovat na sobě, poznávat sama sebe. Poradí vám vhodnou cestu – zda spíše terapii, nebo možná i léky, popř. jaké. Udělat první krok je těžké, ale už máte nakročeno! Hodně štěstí.


Zpět na seznam