Depresia z čriev (trávenie)

Dobry den prajem. Rad by som sa spytal ci mate skusenosti ktorých trápi depresia po požití potravy asi za 45min zacnem mat velky vnutorny neklud a nepokoj ktory vyzaruje do mozgu a sposobuje mi depresivne a uzkostne stavy z nutkavymi vnemami.Mam nasadene AD lieky: Mirzaten ,olanzapin elontril,diazepan.Najhorsie je ze mi nepomahaju nakolko moje ochorenie suvisí z trávenim. Mam crohnovu chorobu. Za odpoved dakujem Peter.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše stavy pravděpodobně mají souvislost s Crohnovou chorobou, je to nemoc, která má psychosomatické souvislosti. Pokud si myslíte, že Vám léky nepomáhají, u kombinace čtyř různých léků je často těžké určit, který pomáhá a který ne, je třeba indikaci (důvod) pro každý jednotlivý lék konzultovat s lékařem. K Vašim lékům: Mirzaten je antidepresivum, které má zklidňující efekt a podporuje chuť k jídlu. Olanzapin je antipsychotikum, původně určené k léčbě schizofrenie, ale v malých dávkách se užívá pro zklidňující efekt a podporuje chuť k jídlu. Elontril je antidepresivum, které má naopak povzbuzující účinek a chuť k jídlu spíš snižuje, účinná látka bupropion je dokonce součástí některých léků na léčbu obezity. Diazepam je sedativum, které působí útlum, může na něj vzniknout návyk a neměl by se užívat déle, než je nutné. Vidíte, otázek pro lékaře je dost. Přečtěte si i pohled peer poradkyně, který také hodně napovídá.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, já sama mám zkušenost s úzkostně depresivní poruchou a jeden příbuzný zase s Crohnovou nemocí. Podle jeho vyprávění si dovedu představit, že je možné mít vypěstovaný reflex - úzkost na jakoukoli stravu, pokud po ní hrozí potíže, jaké "crohnovka" přináší. Doufám, že stejně jako u úzkostí obecně i ve vašem případě by mohla pomoci psychoterapie - pokud byste díky ní dokázal zmírnit nebo časem i odstranit očekávání (možná podložené zkušeností), že po jídle se budou dít nepříjemné věci, aspoň z části by se opravdu dít přestaly. Jen je třeba počítat s tím, že sebelepší psychoterapie obvykle nepřinese výsledky rychle, ale chce to nějaký čas a trpělivost. Stálo by za to si taky uvědomit, jestli se ve vašem životě nedějí i další věci, které vám dělají starosti, ale jen ve vašem podvědomí. Pokud si starosti rozumově zakazujete, mohly by se takhle projevovat "v přestrojení". Kromě léků se dá s úzkostí a depresí bojovat i změnou návyků v našem přemýšlení a prožívání, ale i to je snadnější s podporou psychoterapeuta. Já jsem si v terapii uvědomila, jakým přemýšlením si úzkosti a deprese způsobuji a postupně jsem se dokázala naučit přistupovat k sobě i ke světu jinak a úzkostem tolik nepodléhat. Držím palce, ať se vám podaří dojít k úlevě.


Zpět na seznam