Dotaz na změnu

Dobrý den užívám Aurorix již 13 let 150 mg ráno a 150 mg odpoledne ale již třetím rokem jsem snížila na 150 mg jen ráno v červenci jsem před dovolenou prodělala totální vyčerpání a složila jsem se psychicky úplně pan doktor mi navýšil léky nejdřív na 450 mg na den ale vubec to nefungovalo mela jsem před sebou měsíční dovolenou cestování po Americe tak nakonec navýšil na 300 mg ráno a 300 mg večer s na dovolenou jsem odjela i kdyz v dost hrozně stavu tam se to pomalu začlo zlepšovat ale žádný zázrak to úplně nebyl a zvládla jsem to ted je to uz čtvrtý měsíc a opět strašně úzkosti ne úplně jak na zacatku ale jsou přemýšlime ze léky změníme trochu se bojím jak to bude probíhat můžete mi říct svůj názor děkuji Zuzana
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresiv máme desítky a k záměně přistupujeme tehdy, kdy dosavadní antidepresivum nemá dostatečný účinek. Co se týká Aurorixu, ta to je dosti specifické, dnes vlastně jediné svého druhu s tímto mechanismem účinku. Vy užíváte maximální dávku (celkově 600mg denně), takže je-li bez účinku, asi je úvaha o změně za jiné antidepresivum na místě. Aurorix se poměrně rychle z těla vylučuje, takže mezi jeho vysazením a nasazením nového antidepresiva nemusí být dlouhá přestávka (tzv. vymývací perioda), většinou postačí 1-2 dny s tím, že nové antidepresivum se vzhledem k odlišnému mechanismu účinku nasazuje stejně, jako kdyby pacient dosud žádná antidepresiva neužíval. To znamená od tzv. počáteční (startovací) dávky s eventuálním postupným navyšováním dle stavu.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha, se kterou se léčím již přes 20 let. Chápu Vaše obavy, protože jsme několikrát měnili léky a nebylo to vždy jednoduché. Stalo se i to, že jsme s mým ošetřujícím lékařem zkoušeli několik druhů léků například na spaní, než jsme našli ten vyhovující. Zažila jsem také změnu antidepresiv a trvalo pár týdnů, než léky zabraly, na což mě můj lékař předem upozornil. Vždy jsme úpravy a změny léků s lékařem diskutovali a dobrali se nakonec k celkem dobrému výsledku. Myslím, že se nemusíte ničeho obávat, důležitá je komunikace a otevřený vztah s lékařem, který z toho, jak popisujete, usuzuji, že máte. Věřím, že za jeho odborné podpory proběhne změna léků bez potíží. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam