drby v práci

Dobrý den, jsem poměrně introvertní a stydlivá osoba a tak když jsem nyní nastoupila do nového zaměstnání a mezi nové lidi měla jsem přirozené obavy,že nezapadnu.Představovala jsem si tedy leccos,ale musím říct,že realita je ještě krutější než jsem čekala.V práci jsem 3 týdny.Minulý týden na směně jsem se od jedné kolegyně dověděla(jen tak mezi řečí),že jsem byla středem jednoho rozhovoru mezi mými spoluzaměstnanci.Což by mě nijak neuráželo,jenže jde o to,co se o mě říká.Léta mě trápí úzkosti a to poměrně silné.Chodím s tím i k psychiatrovi.Jsem tichá,v kolektivu nevýrazná,ale zase si myslím,že jsem na první pohled sympatická,nezákeřná...proto mě udivilo,že si moji kolegové o mě začli po prvních 3 týdněch povídat,jako o nemluvné arogantní svini,která to nemá v hlavě v pořádku a pořád se jenom mračí,asi jí nejsme dobří,myslí si že je víc než já,když má ten titul....Dokonce mě udivilo,že paní doktorka ze závodní ambulance poskytla informace ohledně mého zdravotního stavu(psychického) mé přímé nadřízené.Udivilo mě to,nikoliv rozhodilo,protože můj stav je i podle vyjádření mého psychiatra zcela stabilní.Abych pravdu řekla,tohle ,,uvítání´´ v kolektivu mě stálo strašně energie a začal mě přepadat strach z toho,že zas budu muset do práce a dokonce trochu i úzkosti... Co když mě kolegové odmítnou mezi sebou tolerovat?Budou se mě chtít zbavit?Je možné mě vyhodit na základě toho,že bude poukázáno na to,že jsem psychicky nemocná a nezapadám do kolektivu?Bez práce žít nemohu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mrzí mě, že nástup do nové práce pro Vás neproběhl úplně šťastně. Závodní lékař má rozhodnout o způsobilosti zaměstnance dělat svou práci, může si vyžádat lékařské zprávy, ale konkrétní údaje o tom, s čím se kde zaměstnanec léčí si má nechat pro sebe. Pokud lékařka sdělila Vaší nadřízené cokoli o Vaší psychiatrické léčbě, porušila tím zákon. Bohužel se to těžko dokazuje, jak napsal i peer konzultant. Jinak je přirozené, že nový zaměstnanec je terčem pozornosti kolektivu a bohužel, jsou-li v něm lidé hloupí, či omezení předsudky, může to být těžké. Plachý, úzkostný a introvertní člověk to může mít v jistém ohledu těžší, protože tím, že je uzavřený a méně komunikuje, dává prostor různým hloupým výkladům a představám lidí, kteří o něm mnoho skutečného nevědí. Trpíte-li dlouhodobě úzkostmi, nedostatkem sebedůvěry a sebepodpory při komunikaci s druhými, mohla by Vám v tomto ohledu prospět psychoterapie. to by Vám mohlo pomoci v navazování běžných kontaktů, což je pro život důležité. Jinak na základě pouhé psychiatrické léčby nikoho z běžné práce vyhodit nelze, ve zkušební době ale zaměstnavatel nemusí uvést důvod. Přeji hodně štěstí.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, držím Vám palce ve Vaší nové práci. Z drbů je potřeba si nic nedělat, jsou to jen drby. Z Vašeho dotazu nevyplývá, jste-li na pozici, která odpovídá Vašemu vzdělání. To může mít vliv na to, jestli ve Vás kolegové cítí konkurenci. Na druhou stranu to, že by Vaše lékařka sdělila nadřízeným tajné údaje o Vašem zdravotním stavu, by byla diskriminace. Vím, že je obtížné takové pochybení dokázat. Dále uvažuji nad Vaší zkušeností s tím, že jsem zažil pracovní zkušenost, kdy jsem svoje onemocnění nesděloval, teprve po čase, kdy se naše spolupráce osvědčila, jsem se svěřil kolegům. Snad je to dobrá zkušenost, otázkou je, zda člověk, který žije v pravdě, má o sobě cokoli zamlčovat. Stres, kterému jste vystavena, je nepříjemný. Jak píšete, zvažujete rizika setrvání v práci a obáváte se zhoršení vztahů. Přeji Vám odvahu ve zvládnutí této situace. Zůstaňte v kontaktu se svým psychiatrem, dokud ji nevyřešíte. Proti úzkostem bojujte obvyklým způsobem. Na základě této diagnózy Vás pravděpodobně vyhodit nemohou. Ještě jednou držím palce, ať se Vaše obavy nevyplní.


Zpět na seznam