Jak vyjít s osobou s OCD?

Dobrý den, moje matka (56) má dlouhodobě OCD, léčí se u psychiatra, ale bez efektu (nedal jí žádné prášky, jen nějaké návody které se ona ale nesnaží vůbec dodržovat). Je to pro nás už téměř neúnosné, ona má pořád pocit, že jí všechno děláme naschvál, se vším má problém, nenechá nás vykonávat určité činnosti (jinak ztropí hroznou scénu), a tak pořád dokola. Už je to ve fázi, kdy jí hodinu trvá jít na záchod, obléct se, sama je samozřejmě unavená a nešťastná, ale vůli něco s tím dělat prostě nemá, je to opravdu začarovaný kruh. Jak ale máme postupovat my?? Vycházet jí vstříc s jejími nesmyslnými požadavky nebo to raději utnout a nechat ať se třeba zcvokne vzteky? Už opravdu nevíme, je to pro nás strašně náročné. Děkuji, dcera Lucie
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, lidé s neléčenou OCD často zatahují do svých rituálů a zvyklostí své blízké. Tím se může problém dále prohlubovat, protože může být otázkou času, jaká omezení ještě přijdou. Proto je užitečné si udržovat své hranice. Navíc zmiňujete, že maminka má tendenci vás obviňovat z naschválů, což nemusí být součástí OCD, ale vztahovačnosti, která může mít jiné kořeny. Má-li psychiatra, spojil bych se s ním, také můžete vyhledat psychologickou pomoc sami, abyste byli schopní si určit strategie, jak s touto situací nakládat dál. O OCD se také můžete hodně dozvědět z publikací prof. Praška, které jsou volně k dispozici na internetu.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s OCD zkušenosti nemám, mojí diagnózou je bipolární porucha. Myslím si ale, že pokud se potíže Vaší matky zhoršují a léčba zřejmě nezabírá tak, jak by měla, řešila bych na Vašem místě problém s jejím psychiatrem, který by mohl Vaší matce navrhnout vhodnější způsob léčby. Popřípadě je možno uvažovat o jiném ošetřujícím lékaři. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam