léky a menstruace

Dobrý den, užívám léky, ráno cipralex 25mg, pregabalin 150mg - večer tritico prolong 300mg, a pregabalin 300mg. místo pregabalinu jsem před dvěma mesíci užívala kventiax300mg na večer ( nově mám pregabalin ráno i večer), když jsem začla užívat ten pregabalin pomalu mi slábla menstruace, tento měsíc již 3menstuace a je čím dál slabší a bez bolestí. Je to možné aby mi toto nové sestavení psychiatrických léků takto zmírnilo menstruaci (krvácení, mens.bolesti)?. Napadlo mě i těhotenství ale test ukázal, že těhotná nejsem. Jsem s toho nervózní...:(, k lékařům se dostanu až za měsíc nejdřív. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jednou z indikací pro nasazení pregabalinu, krom epilepsie a úzkosti, je také neuropatická bolest, protože pregabalin má silný analgetický potenciál hlavně v oblasti neuralgických bolestí, takže možná se tento efekt projevil i u bolestí menstruačních. Jinak poruchy menstruačního cyklu dělají antidepresiva a pregabalin jen vzácně, Vy však máte poměrně vysoké dávky všech tří látek, které užíváte. Myslím, že nervózní z toho být nemusíte, většinou se jedná se o problém reverzibilní (odezní po snížení či změně medikace), někdy jen přechodný (tělo se přizpůsobí). Proberte to se svým lékařem, to, že se k němu dostanete až za měsíc není s největší pravděpodobností ohrožující.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jistě to spolu souviset může. Kolegyně měla stejné obtíže, vymizela jí menstruace, když brala vysoké dávky léků a vrátila se jí až po několika měsících po té, co se s paní doktorkou dohodla na snižování léků. Doporučuji probrat to s psychiatrem, po případě gynekologem. Většinou se jedná o to, že po některých psychofarmakách stoupá prolaktin. Prolaktin je hormon, který se vylučuje hlavně u žen po porodu. O tom více zjistíte u lékaře. Dalším faktorem, který může ovlivňovat menstruaci je stres.


Zpět na seznam