Lieky

Dobrý deň chcela by som sa opýtať na vas názor ohľadom tehotenstva a antidepresiv.. Pres tehotenstvom som sa liečila na uzkostnu poruchu paretinom v tehotenstve som vysadila v 18tt sa mi to vrátilo a dr. Mi predpísala citalopram teva ktorý som začala brať štvrtku tabletky 3dni a bolo mi zle tak som ho vysadila teraz mi predpísala serlift s tým ze som už vlastne v 7mesiaci tehotenstva a škoda mi ho je začať brat.. Ze si mam dat 2-3x do týždňa neurol, ale ja by som sa chcela spýtať či začať brat ten serlift alebo radšej tak mne by stačil ten neurol denne vlastne len štvrtka z 0.5mg myslíte si že by malo dieťa z takejto malej dávky po narodení abstaky? Keďže sa bojím nasadit ten serlift koli tomu ako mi zápasuje ďakujem za odpoveď..
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v odborné literatuře najdeme vždy sdělení, že v období gravidity je samozřejmě nejlepší, když matka neužívá žádné léky (tím nejsou míněny vitamíny a minerály), ale někdy to není možné. Poté u konkrétních léků, které nejsou označeny za teratogeny (prokazatelně poškozují plod a jejich použití se v těhotenství nedoporučuje) najdeme poněkud bezobsažnou floskuli typu: "v období gravidity lze podávat, převáží-li profit nad rizikem." Často se ptám, jak se tohle má měřit. Jistě je ale i pro miminko dobré, je-li jeho máma v psychické pohodě, protože předpokládáme, že stres u matky se může na vývoji plodu negativně zapsat. na Co se týká Vámi udávaných léků, tak se sertralinem (Serlift) je zkušenost dobrá. Benzodiazepiny (Neurol) doporučovány nejsou, resp. výjimečně jsou tolerovány, je to s nimi podobné, jako třeba s alkoholem. Vámi udávaná dávka Neurolu je sice nepatrná (nemýlím-li se, tak to vychází na 12,5mg denně), takže o "absťáku" miminka bych já asi pochyboval. Na druhou stranu při užívání těchto léků může vznikat tolerance, tzn. že dávka přestává stačit a člověk potřebuje ke stejnému účinku dávku vyšší, s čímž je pak spojené riziko návyku. Navíc neznám Váš příběh, ale recidivující úzkosti mají někdy tendenci propuknout v plné síle, jako v minulosti. Ve hře je také možnost psychoterapie, která se u těhotných žen s úzkostmi často doporučuje jako alternativa medikace, pokud to postačí. Takže asi tak, nejsem schopen tvrdit, co je pro Vás nejlepší, v tom by Vám měl lépe pomoci Váš psychiatr, nicméně definitivní rozhodnutí je na Vás.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám sice také zkušenost s úzkostnou poruchou, ale netroufám si vám radit o lécích v těhotenství, na toto nechám odpovědět našeho pana doktora. Dovolím si ale poznámku k tomu neurolu: vím, že na úzkost funguje výborně, ale můj lékař mě před jeho pravidelnějším užíváním velmi varoval - je velmi návykový. Sama jsem měla dítě ještě před tím, než mě postihla úzkostná porucha, a nevím, jestli budete mít první dítě. Ale pamatuji si, že i narození prvního dítěte – ač je to samozřejmě především radost – může přinášet mnoho nejistot a úzkostí, a vlastně i určitou zátěž: už nejsme vládkyněmi svého času a programu, ale je tu někdo, kdo potřebuje, abychom se řídily především jeho potřebami. Proto bych i z tohoto důvodu na vašem místě hledala lék na úzkosti, který by byl slučitelný nejen s těhotenstvím, ale také s blížící se dobou po porodu, a neškodil vám, ani dítěti. Držím vám palce, ať vám miminko přinese hlavně tu radost a ať spolu s lékařem najdete to správné řešení pro vás oba.


Zpět na seznam