Náladovost

Dobrý den,trpím na každodenní výkyvy nálad,každou chvíli se cítím jinak převážně asi každejch 5min,občas je to těžké vydržet sama se sebou natož aby to se mnou v budoucnu vydržel nějaký muž,sem vnitřně dost citlivá,vzteklá a podrážděná,zajímalo by mě jestli existuje nějaký lék na stabilní náladu kromě antidepresiv,sem zatím bezdětná a léků se bráním do těhotenství.Děkuji za odpověd
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jak odpověděla našee peer poradkyně, stabilizátory nálady existují. Nicméně je třeba zmínit, že ne u každého člověka, který trpí výkyvy nálad, jsou vhodné. Výkyvy nálad mohou pramenit také z toho, jaký má člověk vztah k sobě samotnému a k druhým a jak se mu v životě daří což může pramenit z jeho osobnosti (povahy). Též je třeba se při vyšetření zaměřit na to, zda člověk neprochází krizí, která může být zdrojem stresu, který se mu nedaří řešit. Pak je na místě psychoterapie s tím, že psychofarmaka hrají až další roli. K takovému závěru je třeba psychiatrického vyšetření.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Na výkyvy nálad existují léky, které se přímo nazývají stabilizátory nálady (například valproát, lamotrigin, lithium), které se používají k léčbě bipolární poruchy. Mojí diagnózou je právě bipolární porucha, užívala jsem jak lithium tak valproát, mám s těmito léky celkem dobrou zkušenost, nezaznamenala jsem žádné dramatické negativní vedlejší příznaky. Také si myslím, že by Vám rozhodně mohla pomoci psychoterapie. Držím palce a přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam