NBÚ vers.psychiatrická léčba

Chci se prosím zeptat, jestli může dostat bezpečnostní prověrku NBÚ člověk, který se léčí ambulantně na psychiatrii a tuto léčbu v dotazníku přizná?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, neznám kritéria ani způsob posuzování a rozhodování pro splnění bezpečnostních prověrek NBÚ, které, pokud vím, mají různé stupně. Řekl bych, že pokud NBÚ objeví, že došlo k zatajení některých skutečností, bude to mít na výsledek méně příznivý vliv, než otevřené jednání. Obecně při posuzování psychického stavu pro různé oblasti (pracovní, právní, občanské apod.) bývá také důležité, pro co konkrétního je člověk posuzován, kdy na výsledek může mít vliv, s čím se člověk na psychiatrii léčí nebo léčil. Např. při posuzování způsobilosti pracovat jako řidič z povolání je rozdíl, zda se člověk léčí pro nespavost či vyhledal psychiatrickou pomoc v krizi dané traumatizující životní událostí, nebo zda trpí paranoidní schizofrenií s chronickým průběhem s viditelnými poruchami v oblasti paměti a pozornosti. Nicméně opakuji, kriteria NBÚ pro jejich prověrky neznám.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám tušení, asi také záleží pro jakou pozici. Osobně se domnívám, že samotný fakt, že někdo chodí k psychiatrovi, ještě nevypovídá o tom, zda je nebo není schopen vykonávat nějakou práci. Více na: https://www.nbu.cz/cs/bezpecnostni-zpusobilost/887-obecne-k-bezpecnostni-zpusobilosti/. S pozdravem.


Zpět na seznam