Nespavost

Dobrý den, před necelými třemi lety jsem během těhotenství i po porodu onemocněla depresí, brala jsem Venlafaxin a na spaní Trittico, stav se zlepšil natolik, že jsem po roce a půl vysadila Venlafaxin a zůstalo mi na noc Trittico. Jenže asi před měsícem jsem najednou přestala spát, psychiatrička mi doporučila zvýšit dávku Trittica až na 150 mg, ale nepomohlo to. Dostala jsem k tomu Quetiapin 50 mg, ale také bez účinku. Na spaní mi zabere akorát Xanax 0,5 mg, ale vím, že na něm vznikne závislost. K tomu se přidala hormonální porucha, brala jsem Norethisteron na zastavení krvácení, může být ta nespavost z poruchy hormonů, nebo se mi vrací deprese? Mám dvouletého syna a potřebuji být fit. Díky za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčba Norethisteronem poruchy spánku přivést může, stává se to a jde obvykle o přechodný stav. Nicméně zdy o příčině Vaší nespavosti takto rozhodnout nemohu. Xanax a jemu příbuzné léky lze využít krátkodobě. Závislost na sedativech sice vzniknout může, ale jako přechodné řešení tyto léky svůj význam mají.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátila s otázkou i na peer poradce. Ptáte se, zda za Vaši nespavost může porucha hormonů či návrat deprese. To je opravdu otázka spíše pro pana psychiatra, stejně jako dávkování léků. Mohu Vám však předat své zkušenosti s nespavostí, kterých mám mnoho. S tímto problémem se potýkám již mnoho let, vyzkoušela jsem řadu léků (stilnox, rivotril, také quetiapin a některé další). Zažila jsem i období téměř bez léků, stačila i občasná půlka rivotrilu 0,5 mg. Nyní beru valdoxan, který mi zabírá celkem dobře, ale také se snažím nebrat jej každý den. Snažím se občas usínat bez léků, i když to trvá třeba hodinu, než usnu. Dříve jsem zbyla nervózní, když jsem neusnula krátce po ulehnutí a řešila to hned lékem na spaní. Nyní si zvykám, že spánek nepřichází hned, ale nakonec celkem často usnu i bez léku. Po konzultaci s Vaším lékařem bych doporučila podobný postup, myslím, že všechny léky na spaní vedou při dlouhodobém používání k určité formě závislosti a mohou také přestat účinkovat. Přeji Vám hodně štěstí a trpělivosti, věřím, že se Vám problém s nespavostí podaří zvládnout časem i bez medikace.


Zpět na seznam