nespavost

Dobrý den pane doktore,moc Vás prosím o Váš názor.Jiz asi deset let se léčím na psychiatrii(úzkostné stavy a nespavost),brala jsem 20 mg apo-citalu a většinou 400mg kventiaxu.Nyní se cítím dobře,a tak jsem zatoužila po miminku.Postupně jsem léky snižovala,momentálně užívám 10mg apo-citalu a 100mg kventiaxu.Cítím se dobře,jen trpím nespavostí po snížení těchto léků.Už to trvá pátý měsíc,spávám 3-4 hodiny.Je možné,že se stav ještě zlepší,nebo se mám s tím smířit,samozřejmě se otěhotnění nedaří,přestože testy plodnosti vyšly uspokojivě.Zajímá mě tedy vliv nespavosti na otěhotnění a možný dopad na miminko,kdyby se to povedlo.Moc děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na otěhotnění může mít vliv mnoho vnějších faktorů ze strany obou partnerů, nemusí tedy stačit, jsou-li oba plodní. Nedaří-li se otěhotnět, je třeba dalších vyšetření, která podstupují oba, tedy i potenciální otec. O přímém, izolovaném vlivu samotné nespavosti statistické údaje neznám, nicméně patrně hraje roli i to, je-li organismus budoucí maminky optimálně funkční a v relativní pohodě. Sama gravidita nejednou nespavost přináší, mluvíme i o tzv. těhotenské nespavosti. Jinak obecně na nespavost může mít také vliv mnoho vnějších vlivů a souvisejících psychických poruch, proto je třeba nespavost důkladně vyšetřit, jedná se o postup, kterýmá jistě více, než 10 bodů, a následně se pokusit ji řešit. V současné době je s řadou farmak podávaných v těhotenství vcelku dobrá zkušenost.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám, že jste požádala i o názor peer poradce. Mohu Vám však říct jen, že Vám velice přeji, aby k těhotenství došlo a aby se Vám narodilo zdravé děťátko. Zároveň cítím jako člověk starost i o Vás jako o matku. Nespavost je problém a miminko vyžaduje mnoho péče ve dne v noci. Má matka říká, že s malým miminkem se jeho maminka moc nevyspí. Proto kromě podpory chci vyjádřit i to, abyste na problém s nespavostí nebyla sama, abyste si byla schopná říkat o podporu svému okolí a rozhodně konzultovala svůj zdravotní stav pravidelně s psychiatrem. Vliv léků na těhotenství bohužel vážně neznám, proto odpověď raději přenechám kolegovi-lékaři.


Zpět na seznam