nespavost,uzkosti,leky

Dobrý den . jsem již zoufalá z mého stavu a prosím o radu i Vás.Mám řadu chronických zdravotních problemu a k tomu se mne rozjela úzkost,nespavost,únava. Tři roky jsem byla na AD,vyzkoušela sem jich dost a ze všech mne bylo špatně, takže rok jsem bez AD. Jen na bylinných lecich plus ty leky , které užívam již dlouhodobě. Kdybych se vyspala, tak si myslim, že by mne mohlo byt lip,neměla bych take bolesti a celodenní únavu,jenže nevim co na to brat. Nyni beru ten rok co tři dny stilnox,bojim se závislosti, tak ho nechci brát denně a jen půlku , abych se aspoň prospala tak 3-4 hodiny. jenže ma dr.mne ho nechce napsat a prý at užívam AD trittico,ale po něm mne bylo hodně špatně a jinej se bojim kvuli váhy,mam naběh k přibíráni. co by ste mne prosim doporučil? Mohla bych ten stilnox brát denně,je mne již 55 let,raději bych se vyspala,než s e takhle trapit.A nebo jsou nějake jine leky ne AD na nespavost? Z té mé nespavosti mám pak úzkostné stavy,bývá mne špatně,motá se mne hlava,nevolnost. Zvažuji o změně dr,která by mne třeba ten stilnox psala a nenutila mne jen AD. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud nejste spokojená se svým psychiatrem, samozřejmě můžete požádat o vyšetření jiným odborníkem, dnes to začíná patřit do běžné praxe. Co se týká Stilnoxu, tak pravdou je, že jde o lék s návykovým potenciálem a neměl by se užívat denně. Jsou lidé, kterým dlouhodobě stačí půl až jedna tableta před spaním, dávku nenavyšují a jejich lékař to neřeší, nicméně to není ideální příklad řešení nespavosti. Na nespavost se z antidepresiv nepoužívá jen Trittico, jsou i další, někdy se také nespavost řeší malými dávkami některých antipsychotik. Při léčbě úzkosti má také svůj význam psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám bohužel intenzivní zkušenost s úzkostnými stavy, kéž bych vám tedy svými postřehy pomohla: Úzkost a s ní spojená nespavost dokážou udělat ze života opravdové peklo, věřím, že i únava a další zdravotní problémy jsou pak ještě horší. Dobrá zpráva je, že úzkosti se dá zbavit, proto nepropadejte beznaději. Chce to ale trpělivost, nejde to hned - aspoň u mě to tak bylo. Nejvíc mi pomohla delší pravidelná psychoterapie. Dokud jsem úzkost řešila léky (AD), jen jsem ji překrývala a musela jsem jich brát stále víc. V terapii jsem dokázala postupně odhalit příčiny své úzkosti a také se naučit jinak pohlížet na život, svět i sebe sama, díky čemuž podstatně ubylo příčin k úzkost (a to žádné léky na světě neumožní). Samozřejmě mě občas přepadne, ale jen ve snesitelné míře. Což je vlastně i užitečné, hned si uvědomím, že jsem na sebe nabrala např. moc zátěže nebo jsem ji nedostatečně odreagovala. Nepíšete, jaká lékařka vám radí, ale věřte jí s tou návykovostí. Můj lékař mě na ni taky důrazně upozorňoval. Zbavila jsem se úzkosti ve věku jen trochu nižším, než máte teď vy, ale určitě to stálo za to a není pozdě nikdy. Můžu vám doporučit obrátit se na psychiatra (pokud vám nyní léky píše jiný lékař), je to přece jen specialista na duši a dnes ho má skoro každý, není to už dávno ostuda. Ale kromě léků vám moc doporučuji žádat i psychoterapii, mně pomohla ze všeho nejvíc. Přeji vám, ať se úzkosti taky zbavíte!


Zpět na seznam