nevím si rady

Dobrý den, nevím si rady s manželovým chováním: pokud jsme jen spolu- sami dva, většinou si v klidu povídáme. Problém nastane, pokud se sejde více lidí: manžel začne téměř nepřetržitě mluvit, velmi nahlas, skáče druhým do řeči, všechno ví nejlíp, často mluví i o soukromých tématech, která mně nejsou příjemná. Takový hovor často přejde v hádku. Vidím, že i ostatním je taková "zábava" proti srsti, když se ho snažím mírnit, je to ještě horší. Stydím se už s manželem chodit do společnosti. Snažila jsem se opakovaně mu domluvit, ale bez úspěchu, jen se pohádáme. Nejedná se o psychickou poruchu, která by se dala léčit?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, že se člověk chová jinak ve společnosti a jinak v soukromí, zdaleka nemusí (a většinou není) být příznakem duševní poruchy. Člověk s tendencí se předvádět často potřebuje "publikum", někdy k tomu může přispět sklenka alkoholu, naopak introvertní plaší lidé bývají v projevu aktivnější v soukromí apod. Pokud Vám to vadí a jak píšete, s Vaším manželem je klidná domluva, jste-li spolu sami, můžete mu to v takovou vhodnou chvíli naznačit. Pak uvidíte, zda je Vašemu pohledu přístupný a zda pro to je ochoten něco udělat.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S uvedenými obtížemi sice nemám konkrétní osobní zkušenost, ale ze svého okolí znám lidi, kteří se chovají odlišně v soukromí a zcela jinak, pokud jsou mezi lidmi. Představuji si, že v tom mohou hrát roli nejrůznější faktory. Napadá mne například snaha být společenský a zábavný, i když okolí to nemusí hodnotit pozitivně. Podobně se může projevovat i určitá nejistota a stres - spousta lidí ve chvílích nejistoty mluví a mluví, aby zamaskovali své skutečné pocity. Napadá mne, zda v tom nemůže být i vliv alkoholu - společenská setkání často bývají doprovázena jeho konzumací a jsou lidé, kteří i po malé dávce alkoholu ztrácejí zábrany a přestávají se kontrolovat. Rozhovor s psychologem by mohl manželovi pomoct jeho chování pochopit a následně změnit tak, aby mezi vámi byl větší soulad. Je také možné navštívit poradnu pro páry. Obojí ovšem předpokládá manželovu ochotu situaci řešit. Přeji vám hodně štěstí.


Zpět na seznam