Nezvládám žít se schizofrenikem

Dobrý den. Je to už přes rok, co se mé neteři po porodu ukázala schizofrenie. Bydlí u mě doma s rodiči, matka si jí k sobě údajně nemůže vzít. Problém je v tom, že se odmítá léčit s tvrzením, že je zdravá. Občas dostane injekci, prášky nebere, hospitalizovat už jí taky nechtějí. Byla částečně zbavena svéprávnosti, avšak úplně zbytečně. Teď musím každý den poslouchat jak vyje, směje se, vrčí, chodí sem a tam po domě, kolikrát i nahá a je toho na mě moc. Sám se léčím z depresí a toto můj stav bohužel jen zhoršuje. Nemůžu s tím vůbec nic dělat. Bohužel to, co ze začátku bylo pochopení pro její nemoc, teď přerostlo v nechuť sdílet s ní jeden dům. Jak se proti tomu bránit, její stavy ovlivňují i mě a pro moji léčbu to není vůbec dobré.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, soužití s člověkem, který i přes zřejmé projevy nemoci odmítá léčbu, je pro všechny zúčastněné velmi vyčerpávající. Především by měl být kontaktován ošetřující psychiatr Vaší neteře, je zde i na zvážení, zda svým chováním neohrožuje sebe a okolí, v takových případech je možné volat záchranku. Píšete, že je zbavena svéprávnosti, není sice jasné, v jaké oblasti, ale o jejím stavu by měl vědět i její opatrovník. Můžete také vyhledat odborníka jako rodina a s jeho pomocí se pokusit hledat strategii, jak nemocné nastavit hranice. Zkuste zjistit, zda ve Vašem regionu nepůsobí sociální služba, která pomáhá duševně nemocným v jejich prostředí. V Čechách to často bývá nezisková organizace Fokus, ale jsou i jiné. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, se schizofrenií zkušenost nemám, ale chápu, jak je Vaše situace obtížná. Když jste chtěl své neteři pomoci a vzal ji k Vám domů, nemohl jste vědět, jak velké problémy s její nemocí nastanou. Taková situace by byla zřejmě zátěží i pro zdravého člověka, natož pro Vás, který se léčí s depresí. Jak píšete, stavy Vaší neteře negativně ovlivňují Vás i Vaši léčbu, což je pochopitelné. Myslím, že by bylo dobré, probrat situaci s rodinou, především s matkou neteře a také s jejím ošetřujícím lékařem. Podle mého názoru je klíčové pokusit se přesvědčit neteř, aby se léčila a jasně jí vymezit hranice, jak se u Vás doma chovat. Pokud to nepomůže, měli by jste zřejmě uvažovat o nějakém jiném bydlení pro Vaši neteř, například chráněném. Moc držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam