OCD u dcery

Dobry den, 14 leta dcera se na OCD. Leci se 4 mesice sertralinem v davce 150 mg denne. Vzhledem k tomu, ze Sertralin vubec nezabira, dostala navic Chlorprothinex 15. Puvodne mela brat 3xdenne 1 tbl, ale protoze porad usinala (i ve skole), ma davkovani 0-1/2-1. Takto to uziva tyden. Zadny efekt zatim. Uz jsme z toho cela rodina zoufala, kdy se da po teto kombinaci leku cekat alespon nejake zlepseni? Jak vlastne Chlorprothixen pusobi? Dekuji moc za odpoved.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Chlorprotrhixen je původně antipsychotikum, ale v malých dávkách (řekněme do celkových 50mg denně) se také používá pro mírnění úzkosti a pocitu napětí, většinou jako doplňková léčba přinedostatečné odezvě na antidepresiva (mezi ně patří zase sertralin). V případě léčby OCD bývá často nástup účinku mnohem pomalejší (i několik měsíců), než třeba při léčbě úzkosti a deprese, nejednou je také třeba vyššího dávkování. Pokud je léčba dlouhodobě bez efektu, lze zvažovat změnu antidepresiva, popřípadě jinou kombinaci. Při léčbě této poruchy se pak také uplatňuje i psychoterapie. Na možnost této léčby se můžete optat psychiatra, který Vaši dceru léčí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Uvedla jste, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Já jako peer však mohu pouze sdílet svou osobní zkušenost s životem s duševním onemocněním a především se zotavením. Dotazujete se na medikaci. Nejsem lékař a Vámi uvedené léky jsem nikdy neužívala. Nemohu Vám tedy být nápomocna ani odbornou, ani osobní zkušeností. K otázce účinku léků se vyjádří můj odbodný kolega v poradně. Za mne tedy snad jen povzbuzení, že dnešní úroveň psychiatrických léků je vysoká a věřím, že se podaří najít vhodnou medikaci i pro Vaši dceru. Důležitá je komunikace s očetřujícím lékařem a aktivní zájem o průběh léčby. A pak také víra v to, že i Vaše dcera má velkou naději na zotavení se ze svých obtíží. Těchto pozitivních příběhů kolem sebe ve své práci s klienty vidím denně celou řadu. Držím Vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam