Psychické problémy

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Je mi 18 tak od 17 ti trpím na změny nálad, nízké sebehodnoceni, únavu, špatný spánek respektive únavu po ránu, aritmie , pocení, a mám pocit , že se mi i zhoršuje paměť. Driv jsem občas chodil běhat , ale teď na to vůbec nemám náladu , i když - myslím, ze mi to asi prospivalo. O prázdniny se všechno tak trochu uklidnilo , i když ne úplně .Před prázdninami jsem prošel zdravotními vysetrenimi kvůli fyzickému stavu- nebyly zjištěny žádné abnormality. Posledni měsíc je mi ale zase psychicky hůř - měl jsem asi panickou ataku - měl jsem domluveny sraz s přáteli , kam jsem nebyl schopen dojít, najednou jsem se bál a měl jsem nevysvetlitelny pocit , že se mi všichni budou smát. Vše vyvrcholilo tím, ze posledni dobou po probuzení slyším v hlavě hudbu a nemůžu se ji zbavit třeba několik dní a občas snad slyšim i svůj hlas. Taky se lekam stínů (asi) a občas mám pocit, ze vidím v různých předmětech obličeje (ale vím, že je to chvilkovy přelud , který neni reálný. Nejhorší je, že teď mě ovládl strach , ze všechny moje problémy směřují k propuknutí psychózy ( schizofrenie). Asi potřebuji pomoc psychiatra, ale v nejbližších psychiatrických zařízeních mě odmítli , ze nepřijímají nové pacienty. Tak se na Vás obracím s prosbou kam se obrátit o pomoc , co od psych. vyšetření očekávat a co nezanedbat, abych předešel zhoršování mých problémů nebo nejlépe , abych se jich zbavil. Děkuji D.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, co popisujete, mě nejvíce upomíná na úzkost, jejíž součástí bývá někdy strach ze zešílení, což si lidé nejvíce spojují se schizofrenií. Většina pacientů se schizofrenií ale nemá před propuknutím nemoci takto konkrétně formulovanou a úzkostně prožívanou obavu, protože k psychóze většinou patří absence náhledu. Nicméně není to stoprocentní pravidlo a Vy evidentně potřebujete odbornou pomoc, protože Vám Vaše potíže přináší značné utrpení. Psychiatrické vyšetření je především důkladný, podrobný rozhovor, na jehož základě zkušený psychiatr postaví diagnózu a navrhne léčebný postup. Zdá se, že Vaše potíže jsou naléhavé a zhoršují se, v takovém případě je možné obrátit se na některé z krizových center (Praha, Brno), své problémy také můžete sdělit praktickému lékaři, který by měl být v tomto alespoň v základech orientovaný. Pokud Vám žádný specialista ve Vašem regionu není schopen dát termín, můžete se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, popřípadě na zdravotní odbor příslušného krajského úřadu, nicméně to bývá na dlouho s nejasným výsledkem, účinnější je zkusit oslovit další ambulance.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, domnívám se, že váš zdravotní stav opravdu není dobrý a jsem tudíž ráda, že si píšete o pomoc. Když jsem se já šla poprvé objednat na psychiatrii, byla objednací lhůta 3 měsíce. Tak dlouho jsem nevydržela a musela jsem se stěhovat dočasně do Prahy za lepší možností péče. Jenže já věděla, že tam mohu bydlet, což nemusí být váš případ. Bohužel ambulantních psychiatrů není mnoho a celý systém psychiatrické péče tak trochu volá o pomoc sám, byla by třeba reforma a změna. Ta se sice chystá, ale trvá to dlouho, kdo ví, jak dopadne, tak dlouho nemůžete čekat. Na našich stránkách na liště vpravo najdete odkaz „užitečné odkazy.“ Jsou tam odkazy i na krizovou pomoc, i na služby v podstatě sociální, nebo zdravotně- sociální, jako jsou například Fokusy, které podporují lidi s duševním onemocněním, třeba najdete někoho, kdo by vás mohl podpořit v hledání. Buďte vytrvalý, pokud to půjde a nenechte se odbít. Máte na péči právo.


Zpět na seznam