Psychoza a Kundalíni

Dobrý den. Před asi rokem mi začala stoupat sama od sebe kundalíni po praktikování bdělé přítomnosti co učí eckhart tolle. Nyní mám hlavní proud už u krční čakry a menší vzadu na hlavě a vršku hlavy to sem se dočetl že to chystá centra pro ten vzestup. No a jde o tohle až do teď šlo všechno hladce předchozí čakry se otevřely a pročistily hladce a teď to mám u té krční a je to taky v pořádku. Ale léčím se schizofrenii a dočetl jsem se že se u ní spirituální věci nedoporučují a tohle už vůbec ne protože to i u zdravých lidí může vyvolat psychotické stavy nebo různé jiné příznaky. Jenže jak píšu do teď to šlo u mě hladce bez nějakých nepříjemných stavů a právě naopak se mi zlepšilo soustředění které jsem měl špatné a vymizeli negativní příznaky. No ale rád bych věděl jak se to snese třeba s antipsychotikem užívám 5 mg olanzapinu. Když právě antipsychotikum blokuje změny vědomí. A celkově co může tak nastat jestli stím jsou nějaké zkušenosti. Četl jsem že právě když je nějaká krize kundalíni tak se může podat antipsychotikum ale mě by zajímalo jak se to snese stím antipsychotikem. Byl sem hospitalizován v roce 2009 a od té doby se léčím ambulantně celou dobu bez pozitivnich příznaků. Děkují za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, o probuzení energie kundaliní toho mnoho nevím, v psychiatrii toto bývá zmiňováno v souvislosti s tzv. psychospirituální krizí. Ani odborníci z řad psychologů a psychiatrů, kteří jsou zastánci této dnes již diagnostické kategorie, v určitých situacích šetrnému podávání antipsychotik nebrání. Antipsychotika mají zabránit příliš bouřlivému průběhu krize, kterou nemají úplně potlačit, ale mají spíš umožnit s ní terapeuticky pracovat. Pokud se léčíte se schizofrenií, rozhodně bych nedoporučoval léky vysazovat. Je pravda, že některé spirituální praktiky patrně mohou rozvoj psychotických symptomů spustit, nicméně těžko v tom bránit někomu, kdo tuto oblast považuje za životně důležitou. Pak je užitečné spolupracovat s psychoterapeutem, který se v této problematice vyzná. Na toto téma publikuje americký profesor psychologie David Lukoff, něco se též můžete dočíst na stránkách občanského sdružení Diabasis, které sdružuje odborníky z řad psychologů a psychiatrů, kteří se touto problematikou zabývají.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, cvičení, nebo praktiky, které popisujete, mi popravdě nejsou známy a nevím, zda se snesou či nesnesou s antipsychotikem. Spíše přemýšlím nad tím, jak se snesou s duševním onemocněním, resp. schizofrenií. Věřím, že pravidelné cvičení může být dobrým způsobem, jak se uvolnit. Setkala jsem se s různými východními tělesnými cvičeními, jako je jóga, orientální tanec, či bojová umění, která jsou dnes v Evropě běžně praktikována (a bývá s nimi spojena i určitá spiritualita). Vím však také, že některé praktiky spojené s tělesnými cvičeními, například určité druhy dýchání, nebývají doporučovány pro lidi s psychózou u nás v Evropě. A setkala jsem se s člověkem, který má zkušenost s meditací a domnívá se, že její praktikování bylo jedním z faktorů, které u něj vedly k propuknutí psychózy. U podobných praktik totiž hrozí riziko, že se odpoutáme od reality a uzavíráme se více do vlastního světa. Pak někdy obtížně hledáme cestu zpět.


Zpět na seznam