psychoza

muj přítel se ,stále mě obvinuje z nevěry a dokonce to vidí samozdřejmě to není pravda oba se máme velmi rádi ale toto ho ničí nevím jak mu pomoci ,nedůvěřuje mi ,nevěří nic jinak funguje normálně ale co se týče mé osoby hrůza nechci o něj přijít ,ale on nechce ani připustit že by se měl léčit nebo aspon docházet k odborníkovi.Nevěří ani dceři.toto mi přišlo po podrobném popisu z jiné poradny ...Podle vašeho popisu, váš partner trpí psychotickou poruchou a zřejmě proto má pocity, že vám nemůže věřit, chová se k vám podle těchto prožitků. Asi má poruchy myšlení tzv bludy, třeba blud žárlivosti a poruchy vnímání, halucinace...nevím jak na něj at si připustí ,že se mýlí..
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na rozdíl od poradny, kam jste se obrátila, bych já z toho, co píšete, nemohl hned usuzovat na psychózu (a to se psychózami ve své praxi zabývám). Ani ji nemohu vyloučit, neboť k tomu je třeba důkladného odborného vyšetření, jak zmiňuje též naše peer poradkyně. Problém patologické žárlivosti a nedůvěry často vychází z povahových rysů žárlícího, kde o psychózu vůbec nejde. Při řešení takových problémů většinou nejsou logické argumenty, které by žárlivce přesvědčily o omylu, příliš účinné. Možná by spíš stálo dát jasně najevo, že se Vás to dotýká, že vás taková nedůvěra uráží a že Vy to už nechcete tolerovat. K tomu pak párové či manželské poradenství může pomoci.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Diagnózu by měl vždy určovat lékař po vyšetření, tolik k vámi zmiňované odpovědi z poradny. Ze své zkušenosti vám mohu jen říct, že mě osobně jsou projevy žárlivosti velice nepříjemné a vlastně nepřípustné, pokud je ve vztahu nedůvěra. Jako jediné řešení, pokud nechcete od partnera odejít, vidím párovou terapii a otevřený rozhovor o tom, co od vztahu očekáváte. Píšete, že partner si problém nepřipouští, musíte tedy zvážit sama, jaké jsou hranice toho, co ještě chcete a co už ne.


Zpět na seznam