sebevrazedne sklony

Dobry den, Zila jsem dlouhodobe v zahranici a prijela domu porodit dceru, kterou mam s pritelem, ktery za nami mel prijet a vyresit papiry ohledne otcovstvi, abychom se mohli spolecne vratit zpet. Ale dceri uz je 6 mesicu a on nikde. Jsem u rodicu, bez penez, nedokazi se o dceru dale starat, nemohu jit do prace a moje rodina mi nepomuze. Nechci ji skazit zivot, zaslouzi si to nejlepsi a ja si prijdu jako nejhorsi matka, jelikoz ji to nemuzu doprat. Miluji ji nadevse na svete, ale citim se na dne, sama a bez moznosti. Nechce se mi zit a premyslim o sebevrazde, uz dlouhodobe. Nenesu dobre tres a jsem v nem uz nekolik let. Nemam silu bojovat, prosit a hadat se. Prozila jsem si toho za 30 let vic nez mnoho lidi za cely zivot a jsem unavena, vycerpana a zivotem a lidmi velmi sklamana. Obcas dostanu silu do zivota, ale hned jak se otocim do reality, nezbyva mi nic jineho nez plac a pocit vse ukoncit. Doposud me drzi dcera nad vodou, ale verim, ze by se o ni rodina, at uz moje ci jina, dobre postarala. Bohuzel, vseho ja jsem soucasti nefunguje a nechci, aby tim dcera trpela.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zakusila jste v poslední době mnoho stresu. Situace, které nedokážeme vlastními silami řešit představují škodlivý stres (každý stres nemusí být škodlivý), který, když se kumuluje, může vést k depresi. Její součást je pocit bezvýchodnosti, beznaděje a vlastního selhání. Tento stav pak člověku dále brání, aby hledal východiska i ze situací, kde by to s něčí pomocí jistě šlo, myšlení a prožívání se pohybuje v bludném kruhu. V takové situaci je třeba obrátit se na odbornou pomoc, ve Vašem případě bych upřednostnil oblast psychiky (psychologie, psychiatrie), což může být formou služeb některého z krizových center, na což by mohla navázat pomoc v sociální oblasti, jak se zmiňuje naše peer poradkyně. ta má pravdu také v tom, že pro každé dítě je nejlepší, pokud je s láskou vychováváno svými rodiči. Dceři jste pro tento čas zbyla Vy a je dobře, že Vám na ní záleží a že jí milujete a je tak pro Vás důvodem a motivací pokusit se o změnu. Pokud se člověk obrátí na odbornou pomoc, téměř vždy se najde způsob, jak situaci řešit. Je též možné problém probrat telefonicky na některé z linek důvěry, např. na číslě 284 016 666. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle toho, co píšete, se vám asi zkomplikovalo víc věcí najednou a není divu, že z toho máte pocity beznaděje a chuť vše vzdát. Nejlepší možností, jak vyřešit obrovský ranec problémů, je brát je postupně jeden po druhém. Představte si to jako přesýpací hodiny – malým otvorem nejde procpat všechna zrnka písku bez poškození hodin. Určit si pořadí, co je nejnaléhavější a co řešit první a jak na to, by vám pomohli v nějaké sociální poradně pro rodinu, krizové službě či azylovém domě pro matky aj., kde mají zkušenosti s podobnými situacemi i s tím, na jaké dávky a podporu máte nárok a jak je získat. Takové poradny bývají bezplatné, často je zřizovatelem kraj nebo obec. Pro vaši dceru jste tím nejdůležitějším člověkem na světě a nikdo vás nemůže nahradit. Nejste určitě jediná, kdo je v podobné situaci, a s pomocí zařízení, které přesně ví, jak na to, toto těžké období zvládnete a budete se těšit z krásných let dětství vaší holčičky a jednou jí budete umět poradit, jak si v životě vést. Berte to tak, že těžké zkušenosti jsou obrovskou školou. Moc vám držím palce!


Zpět na seznam