Smíšená úzkostná depresivní porucha

Dobrý den.Před 3 měsíci jsem začala chodit na PBSP psychoterapii kvůli lehkým depresím a úzkosti.Můj stav se po 6 sezeních podle mě zhoršil a začala jsem se ještě více nesoustředit a být ve stresu.K tomu se přidal maly pracovní výkon a zkazená zakazka.Od obvodního lékaře jsem si nechala vystavit neschopenku,jelikož mam ještě větší úzkosti.Psychoterapeut,který už se nezabývá psychiatrickou činností mi sepsal zprávu s diagnozou smíšená úzkostná depresivní porucha. Objednala jsem se na psychiatrii.Nevím zda u mě nejsou antidepresiva a anxiolytika zbytečná,nikdy jsem žádné takové léky nebrala,že by se můj stav možná dal zvládnout jen pomocí terapie.Můj dotaz zní,zda se může být na neschopence při psychoterapii bez užívání antidepresiv,jelikož mi třeba za dva měsíce s terapiií může být zase lépe a jesli se může být na neschopence,když se užívají antidepresiva.Ptám se na to,jelikož s těmito úzkostmi a nesoustředěním do práce nemohu:)Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, žádný zákon ani ustanovení neříká, že by pracovní neschopnost nutně musela být vázána na užívání léků. Má-li být psychoterapie brána jako léčba, která k něčemu je a která neškodí, je třeba, aby jí indikoval k tomu erudovaný odborník, tedy psychiatr nebo klinický psycholog, oba ideálně s psychoterapeutickým vzděláním. Bez psychiatrického vyšetření, při kterém odborník zmapuje Vaše problémy a navrhne léčbu, nelze další vývoj předvídat. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že máte zájem i o odpověď peer poradce. S PBSP psychoterapií sice nemám žádnou osobní zkušenost, ale podle mého názoru je možné, že Vám tento druh psychoterapie nevyhovuje. Také je možné, že Vám nemusí zcela sedět psychoterapeut. To se stává, s tím mám zkušenost nejen já, ale i někteří mí přátelé s psychiatrickou diagnózou. Nebylo jednoduché a nějaký čas nám trvalo, než jsme si našli vhodného terapeuta. Je určitě dobře, že jste se objednala u psychiatra. Ten by Vám měl doporučit, jaká léčba je pro Vás dále vhodná, zda pokračovat v psychoterapii, nebo se léčit pomocí medikace nebo obojí. Na neschopence můžete být, i když nebudete užívat antidepresiva a budete se léčit pomocí psychoterapie, stejně jako pokud budete antidepresiva užívat. Držím Vám palce, přeji hodně štěstí i trpělivosti.


Zpět na seznam