Sociální fóbie

Dobry den Trpím sociální a v poslední době nevím kam dál. Vyšel jsem střední školu, kterou jsem stěží dodělal a zjistil, že si v podstatě nedokážu najít práci. Mám problém z běžnými věcmi, jako jed vlakem nebo jít do nákupního centra. Strašně se bojím že na mě někdo promluví. Mám strach se třeba na někoho jen podívat. Našel jsem si kvůli tomu nového psychiatra. Po prvním sezení jsem byl takový rozpolcený přišlo mi že mi doktor moc nevěří a ke všemu mi zkoro vyčetl, že jsem doma u rodičů a nemám práci. Dohodli jsme se že se budu snažit chodit pravidelně ven. Tak jsem opravdu poctivě chodil. Když jsem k psychiatrovi šel asi po měsíce, bylo to hrozné. Moje snaha mu vůbec nestačila. Začal mi vykládat věci typu že jsem pořád jen ve své noře, že jsem celé dny jen doma a nic nedělám. Už jsem potom měl strach mu cokoliv říct. Navíc se mě potom začal zase vyptávat jaké potíže vlastně mám, ikdyž jsme nad tím ztrávily celé první sezení. Když to schrnu tak vlastně moc nevím kam dál. Už několik let chodím na terapie na škole jsem se i snažil vystavovat všem nepříjemnym situacím jako obchody, veřejná doprava komunikace s učiteli i spolužáky, ale přijde mi, že se to postupně zhoršuje. Ani prášky už na mě nemají takový vliv trochu mě stabilizují, ale ty úzkosti se spíš horší.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v léčbě sociální fobie hraje důležitou roli také psychoterapie. Je to systematická práce na sobě pod vedením terapeuta, se kterým se pacient setkává rozhodně častěji, než jedou za měsíc, jak dokládá také reakce naší peer poradkyně. Vytváří se zde terapeutický vztah, který nespočívá v úkolování a vystavování se nepříjemným situacím, ale také v práci na pochopení pacienta, co se s ním děje a co za jeho úzkostnými stavy může být. Je to běh na dlouhou trať, pokroky mohou přijít až za dlouhou dobu (měsíce i léta). Není mi jasné, zda jste takovou terapii někdy podstoupil, doporučoval bych to zvážit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám dlouhou zkušenost s úzkostí a depresí, a proto mě váš popis reakcí psychiatra docela popudil. Zbavit se fobie je určitě možné, ale ideální je mít k tomu podporu a vedení dobrého psychoterapeuta. Píšete, že chodíte několik let na nějakou terapii a situace se spíš horší – pak je otázkou, na koho jste natrefil. Sama jsem chodila k psychoterapeutce každý týden a nikdy jsem se nesetkala s nějakou necitlivou reakcí, mohla jsem jí říct úplně všechno a nebát se její reakce. Což neznamená, že by mi vše odkývala, naopak mě vždy upozornila, když jsem dělala nějakou chybu. Mohla jsem se spolehnout na její upřímnost a otevřenost, ale zároveň na laskavost a pochopení. Na vašem místě bych se nevzdávala a hledala podobnou podporu. Z osobní zkušenosti vám také mohu doporučit knihy dr. Jána Praška, na internetu se dokonce dá stáhnout jeho příručka pro léčbu sociální fobie. Hned v úvodu se píše, že léčba je velmi účinná. Jde tedy jen o to se ke správné léčbě dostat. Je před vámi celý život a stojí za to se s tím poprat už teď. Neudělejte stejnou chybu jako já, že poruchu necháte kazit mnoho let vašeho života. Moc vám držím palce, zvládnete to!


Zpět na seznam