Zdobrovolnění

Hezký večer, chtěla jsem se zeptat, jak to je se zdobrovolňováním. Přítel je už přes 2 měsíce nedobrovolně hospitalizován a blíží se doba, kdy má o tom rozhodovat soud. Podle ošetřující jsou problémem výpadky paměti (absolvoval cca 4 elektrošoky, pak zastaveno), prý mu v tomhle stavu nemůže dát podepsat dobrovolný vstup. Je tohle důvod pro to, aby nedobrovolná hospitalizace dál trvala? Přítel sice měl v záchvatu v ruce nůž, ale neohrožoval jím ani sebe, ani okolí. Po celou dobu, co je nedobrovolně, s ním nejsou problémy. Docela se bojím, že ho kvůli tomuhle nezdobrovolní ani soud.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v psychiatrii může být k nedobrovolné hospitalizaci více důvodů. Prvním je skutečnost, že je pacient z důvodu duševní poruchy v aktuálním smyslu nebezpečný sobě či okolí. Takový nemocný zpravidla dobrovolný vstup podepsat ani nechce. Druhým důvodem k nedobrovolnému pobytu pak může být psychický stav, který pacientovi nedovoluje orientovat se ve své situaci. Člověk prostě musí aspoň rámcově vědět, co se s ním děje a tudíž také co podepisuje a proč. V případě těžkých kognitivních poruch, které se projevují např. zmateností a dezorientací by byl podpis čehokoli napadnutelný. Schopnost dobrovolného souhlasu posuzuje na základě vyšetření ošetřující lékař, v nemocnicích pak o sporných případech rozhoduje skupina odborníků včetně primáře. Pro léčbu by to ale nemělo mít význam. Sice nepíšete, jakou poruchou Váš přítel trpí, nicméně důležité je, aby se jeho stav zlepšil natolik, aby bylo možné jej propustit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve formuláři k dotazu jste zaškrtla, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Peer poradce pomáhá lidem s duševním onemocněním na základě své vlastní zkušenosti s nemocí a zotavením. Může tedy sdílet pouze to, s čím má svou osobní zkušenost. S nedobrovolnou hospitalizací jsem se nikdy osobně nesetkala a nemám o tomto tématu ani odborné teoretické znalosti. Proto Vám nebudu schopna odpovědět. Věřím však, že můj kolega psychiatr je v této oblasti kovanější a bude Vám umět dostatečnou odpověď poskytnout. Já za sebe bych Vám jen ráda popřála hodně štěstí a Vašemu příteli brzké zotavení a návrat domů.


Zpět na seznam