Zhoršení stavu

Dobrý den, léčím se s bipolární poruchou. Měla jsem teď téměř dva měsíce velmi dobré, stabilní, klidnou náladu. Během této doby jsem si po několika letech byla schopná vyřídit ID, což beru jako opravdu velký úspěch. Nyní už několik dní pozoruji, jako by se opět něco začalo dít. Začalo to problémy s usínáním. Zkoušela jsem si tedy na radu své lékařky představovat pro mne příjemné věci jako např. přírodu nebo zvířata, ale po pár minutách se mi ve všech původně krásných obrazech začnou objevovat červi. Začínám taky cítit pachy, které ostatní doma necítí, většinou plyn nebo moč. Zvedá se mi nervozitou žaludek, že něco provedu - třeba že někomu nechtěně ublížím. Jsem z toho smutná, zvláště když jsem zažila, jaké to je být v pohodě. Obavám se, že se všechno to zlé bude zase opakovat a že to bude zase trvat měsíce. Nevím, co bych pro sebe měla udělat, zda požádat o hospitalizaci, nebo se to snažit vydržet... Léky beru poctivě (Lamictal, Quetiapin, Venlafaxin a Prosulpin). Moje dlouholetá lékařka odešla do důchodu, nová ordinuje pouze dva dny v týdnu a má stále plno. Je něco, co mohu udělat sama? Moc vám dekuji za případnou odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, co popisujete, vypadá jako varovné příznaky, které se objevují, když hrozí riziko relapsu (ataky) nemoci. Dobré je, že si to uvědomujete a chcete s tím něco dělat. Hospitalizace nemusí být vždy nutná, nutné je ale spojit se s psychiatrem, který Vás léčí, popřípadě s krizovými službami. Často stačí upravit medikaci, např tak, aby člověk dobře usnul a spal, nicméně vyšetření je k tomu nezbytné, Někteří pacienti mají se svým psychiatrem sestavený krizový plán, který jim dává návod, které léky a v jakém rozmezí si mohou navýšit sami. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím, že pokud nyní cítíte, že se Váš stav zhoršuje, je třeba něco dělat. Jednou z možností je obrátit se na svou lékařku, třeba jí i zavolat. Připadá mi důležité, abyste jí popsala ty čichové vjemy. Další pak obrátit se ještě někam jinam, zkusit třeba nějaké krizové služby, nebo sociální službu pro duševně nemocné, pokud nějakou v okolí máte. Osobně bych přechodně zkusila léky na spaní, případně nějakou relaxaci, klid před spaním, vyvarovat se kávy a sladkých nápojů v tomto období. Věřím, že stav je nyní velmi nepříjemný a tak Vám přeji, aby se Vám brzy ulevilo.


Zpět na seznam