Dcera 18 let ztrácí o vše zájem

Dobry den, prosim o radu, jak mam pomoci dceři a jak mam sama zvladat sve pocity matky, ktera denne vidí jak se dcera trápí. Dcera 2 roky marně bojuje s akne, traví spoustu hodin u zrcadla (mačkání, make up,dermatilománie?), když je odlíčená nechce aby ji někdo viděl. Vadí jí, že to nema konec, nechodi mezi kamarády, ve škole se cítí "nejhnusnější" , klopí zrak... kvuli tomu trápení se jí ráno nechce vstát, není schopna se donutit nachystat si věci do školy, připravit se na písemku.. pak se cítí hloupa, ale přesto se nedonutí. Jen leží v posteli s mobilem. Ještě že alespoň chodí ven s pejskem. Ted začala na muj popud chodit k psycholožce, ale nevím, zda jí tam popíše skutečné trápení a neschopnost se k něčemu donutit. Snažím se s ní o tom komunikovat, ale podpora,utěšování ani " přikazování" nepomáhá. Nevím jak ji probudit zpět k životu, aby se zase zajímala o školu, kamarady..i přes urputne akne. Moc me její stav bolí. Mam velke deti a vlastne opravdove starosti o ni mam až ted a trápí me to. Nemuzu si kvuli tomu užít života. Než začalo akne, vše bylo ok, dobře se učila. Ale spíše klidná, stydliva byla už dříve. V rodine jsme nemeli nějaky problem, snažíme se podporovat. Dekuji za radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je možné, že docházkou k psycholožce učinila vaše dcera zásadní krok pro lepší zvládnutí situace. To uvidíte časem - nebývá příliš běžné, aby se 2 roky trvající potíže radikálně změnily během pár sezení či dvou měsíců. Za vhodnou a sympatickou považuji vaši snahu o otevřenost a nabízenou podporu. Považoval bych za vhodné, abyste v tom vytrvala a dala dceři možnost rozhodnout se, zda a v jaké podobě pomoc využije. Ačkoli chápu, že je pro vás obtížné dceřině trápení přihlížet, bylo by výhodné abyste pracovala na vlastní životní spokojenosti. Dcera je již dospělá a proto je v pořádku (dokonce i žádoucí), když bude postupně budovat vlastní život a rodině se vzdalovat. Pokud s tím budete mít potíže a nebudete dlouhodobě schopná si „kvůli tomu užít života“, můžete využít psychoterapeutickou podporu i vy. Přeji, ať se vám oběma daří.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, naprosto chápu vás i dceru, měla jsem kdysi příšernou dermatitidu v obličeji a i v pozdějším věku jsem se cítila pod psa - a to šlo o měsíce a ne 2 roky. Myslím, že rozhovory s psycholožkou by dceři měly pomoci k tomu, aby nabyla větší sebejistoty a dovedla tento dočasný handicap lépe snášet, dívat se na to jako přechodnou věc a také si uvědomit, že každý člověk může mít něco, s čím a z čeho je nešťastný, ale že je škoda kvůli tomu "zabalit" úplně všechny části života. Když moji podobně starou dceru něco trápí, obvykle se snažím nenásilně přinášet příběhy lidí s velkým trápením, aby si mohla uvědomit relativitu svých potíží, to, že trable prostě k životu patří - a horší jsou ty trvalé. Víc se v takových obdobích svěřuji se svými různými bolístkami, aby si uvědomila, že není sama, kdo něco má. Dřív bylo důležité je uhlídat tu "nenápadnost"; přímé rady moc neúčinkovaly. Teď je jí 20 a už jde mluvit otevřeněji, často pak říká, že se jí uleví, když jí pomůžu si uvědomit, že mnoho lidí čelí větším katastrofám a co vše dobré přes daný problém v životě má. Pokud vás stav trápí příliš (píšete, že ani vy si nemůžete užívat život), možná i vám by pomohlo mít možnost se vypovídávat u psychoterapeuta a dostávat podporu, třeba i v tom, jak dceři nenásilně, ale účinně pomáhat. Ještě mě napadá, že když jsem čelila úzkosti a depresi, byly pro mě hovory s terapeutkou úlevné a často jsem počítala dny zbývající do setkání. Chodila jsem 1 x týdně a měla jsem k ní naprostou důvěru, že se snaží mi pomoct, ač jsem někdy byla netrpělivá a ač mě někdy i štvala. Nabýt sebedůvěru prostě nejde ze 2 sezení po měsíci, je to proces - ale úleva pak stojí za to. Držím vám oběma palce.


Zpět na seznam