Dotaz

Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat-po letech nesnesitelných bolestech zad mi byla vloni diagnostikována neléčená neuroboreliosa-různá antibiotika,léčba na inf.oddělení,vyzkoušení spousty různých léků.Zaměstnání mám na 6hod.,jen minimálně mi pomáhá aspoň Rivotril....neurolog,psychiatr,obchoďák a z infekč.poradny pro lymskou boreliózu jsem dostala doporučení k psychologovi,ale připadá mi,že si mě všichni přehazují jako horký brambor,jak se postupuje a jak mi pomůže od bolestí? Děkuji
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pomoc psychologa se v případě chronických a bolestivých onemocnění může odehrávat na několika různých rovinách. Prostřednictvím psychoterapie lze významně ovlivňovat různé tělesné projevy - např. bolest, úzkost, spánek apod. Další oblastí je pak vyrovnávání se s omezeními a nepříjemnostmi, které nemoc a její léčba přináší - např. omezení v práci a volnočasových aktivitách, vliv na sebeobraz, plány do budoucna, sociální život atd. Zároveň je prokázáno řadou výzkumů, že při dobré psychické kondici funguje lépe řada tělesných funkcí včetně imunity. I naopak - špatný psychický stav (kromě toho že je nepříjemný a omezující) zhoršuje významným způsobem vyrovnávání se organismu se zátěží v podobě nemoci nebo úrazu. Lze tedy říct, že psychologická péče vám může pomoc jak s nemocí samou, tak s potížemi které vznikají sekundárně. Přestože k dosažení efektu je obvykle potřeba delší docházení, což je náročnější než si vzít pilulku, bývá přínos mnohdy významný a to i v případech, kdy je výrazné zlepšení jen za pomoci léků obtížně dosažitelné. O podrobnější vysvětlení můžete požádat psychologa či psychoterapeuta ke kterému budete docházet. Přeji ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S boreliózou nemám osobní zkušenost, nemohu tedy mluvit sama za sebe. V okruhu mých klientů je však hned několik lidí, kteří boreliózu prodělali a měli po ní dlouhodobé potíže - jak tělesného, tak psychického charakteru. Jakým způsobem jim byly léčeny tělesné obtíže a jak konkrétně čelili bolestivým stavům, to bohužel nevím. Se svými klienty hovořím hlavně o jejich psychickém stavu. Vím, že několik z nich mělo depresivní stavy a po nějakou dobu byli nuceni brát antidepresiva. Co se týče Rivotrilu, je třeba jej užívat s velkou opatrností. Je to totiž návykový lék a jako takový jej lze užívat pouze dočasně. Znám tu beznaděj, kdy si lékaři člověka přehazují z jednoho na druhého a nikdo pořádně neví, jak postupovat dál. Věřím však, že akutní potíže po borelióze vám časem odezní, alespoň od svých klientů mám takové zkušenosti. Psycholog vám může být nápomocný v přijetí této zátěžové a stresující situace. Akutní psychické problémy pak řeší psychiatr pomocí léků. Pokud je něco,co vám i nyní dělá radost a z čeho můžete čerpat povzbuzení, věnujte se tomu. Napomůže to rychlejšímu zotavení se. Držím vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam