Má to všechno vlastně cenu?

Dobrý den, poslední dobou bojuji s myšlenkou, že nemám budoucnost. Studuji na osmiletém gymnáziu a tím si myslím, že to všechno začalo. Je tam na mě strašný tlak a je toho prostě hrozně moc. Každý týden se poslední dobou minimálně jednou zhroutím, jenže se musím sebrat a jít dál. Nemyslím si, že to takhle vydržím delší dobu. Myslím, že život nemá cenu. Pořád hledám něco, na co se "těšit", ale všechna radost je krátkodobá, protože ta daná věc pak přijde a co potom? Nic netrvá věčně. Asi se nedožiju víc jak 30ti let, protože v tom nevidím smysl. Nic mě nebaví, ve všem co dělám jsem průměrná, ne-li podprůměrná, takže ani nevím, co budu v dospělosti dělat. V ničem nejsem dobrá natolik, abych se tím mohla v dospělosti uživit. Vlastně ani nevím, kdo jsem. Za dobu covidu jsem se změnila natolik, že ani nepoznávám člověka na fotce dva roky zpátky. Občas se chci vrátit zpátky do doby, kdy bylo ještě všechno v pořádku. Bojím se požádat rodiče o návštěvu psychologa, protože úplně nevím, jestli by mi s tímhle dokázal pomoci. Taky mi přijde, že jsou tu lidé, kteří to mají horší a potřebují tuhle pomoc mnohem víc než já. Jako malá jsem chodila k psycholožce po tom, co můj otec spáchal sebevraždu, ale to mi právě moc nepomohlo, takže si nejsem jistá a vůbec nevím, co mám dělat. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, otázky související se smyslem života, hledáním místa ve světě, vlastní hodnoutou atd. si čas od času pokládá řada lidí. Jedním z období, kdy jsou obzvášť naléhavé bývá období dospívání, kde souvisí s postupným přechodem do dospělosti se všemi jejími výhodami, nevýhodami a rutinami. Sám si dodnes dobře pamatuji, jak mě na střední škole podobné otázky zneklidňovaly a někdy i trápily (a to mě nepotkaly takové zvraty jako covidová opatření..). Univerzální odpověď na takové otázky neexistuje. Musíme si ji hledat a vytvářet sami. U závažných a složitých otázek bývá výhodné, když má člověk k diskusi a uvažování „parťáka“. Další pohledy mohou obohatit, sdílení a podpora pomáhá těžkosti a nejistotu unést. Někdy je vhodným „parťákem“ někdo z blízkého okolí, ke komu máte blízko a můžete mu důvěřovat. Pokud nikoho takového nemáte nebo vás i tak tyto otázky příliš trápí, je vhodné poradit se s odborníkem. Tím může být např. školní psycholog, klinický psycholog, psychoterapeut nebo telefonní linka důvěry. Podle toho, jak se vše vyvine uvidíte, zda půjde o několik konzultací nebo o delší spolupráci. Z toho, že návštěvu psychologa v dětství nevnímáte jako příliš přinosnou, nelze téměř nic vyvozovat o návštěvě ve zcela jiném věku i situaci. Držím vám palce a přeji, ať na své otázky nalézáte uspokojující odpovědi.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ačkoli jsem mnohem starší, vaše pocity mám občas taky, nezoufejte, přepadají někdy každého. Jste na začátku života, proto je docela v pořádku, že jste nejistá z toho, co vám přinese a jak v něm obstojíte. Ze své docela dlouhé životní zkušenosti vám mohu potvrdit, že obvykle lidé, které podobné otázky trápí, mají často víc schopností a odpovědného přístupu k životu než ti, co o ničem ani nepřemýšlí. Nebojte se, že neobstojíte, škola o takové schopnosti často vypovídá hodně málo. Podle své dcery, která byla na gymplu před pár lety, i podle dalších studentů vím, že někdy školy mají na lidi přemrštěné nároky, často dost předpotopní ve stylu memorování a lpění na zbytečných detailech místo aby vás povzbuzovaly k přemýšlení a chápání souvislostí. Snažte se školou projít s co nejméně pošramoceným sebevědomím, o to jde nejvíc. Život i svět jsou krásné a hrozné zároveň, jsou kompletní. Hodně mi pomáhá cíleně si víc všímat toho prvního, nacházet krásu v každodenních maličkostech, nebrat je jako samozřejmost, protože samozřejmé nejsou. Snažím se počítat s tím, že vždycky budu mít hezké chvíle a zážitky a taky ty bolestné nebo otravné, že je to tak v pořádku. Každý den má jen 24 h a i ten blbý o půlnoci pomine - a nový den může být daleko lepší. Věřte sama v sebe, ve svůj potenciál, schopnosti a možnosti, jsou ve vás, i když je třeba zatím nevidíte. A budou se stále rozvíjet, jste stále teprve na začátku. Pokud se vám to nedaří, najděte si k tomu pomocníka. Dobrý psychoterapeut vám v tom může hodně prospět, hledejte takového, ke kterému budete mít lidsky dobré pocity, musí vám sednout. A nečekejte výsledky po pár setkáních, najít sama sebe, to, co je ve vás cenné nejde hned, ale stojí to za to. Určitě jste cenný a šikovný člověk, všichni tu výbavu v sobě máme, vůbec o tom nepochybujte. Jen ji někdy neumíme sami objevit. Jde to a moc vám přeji, ať se vám to podaří a jste spokojená - se životem i sama se sebou. Vlastně ještě jedna věc: ta spokojenost není konstantní stav, chvíli tu je, pak je zase pryč. Není možné být spokojený pořád. A taky je moc užitečné se naučit být spokojený, nečekat, že to přijde samo, můžeme to hodně ovlivnit tím, čemu v životě věnujeme pozornost. Když si řeknu, že si teď budu všímat všeho, co je na světě a mém životě špatně, do pár hodin bych mohla propadnout do pekla deprese. A funguje to i naopak! Tak se držte.


Zpět na seznam