Nejistota, stálé selhávání ve vztazích, špatná paměť

Dobrý den. Trpím často nejistotou a socialní fobií.Nikdy jsem neměl moc kamarádů, ale už je nevyhledávám. Nyní se zajímám o podnikání už od 16.Snažím se na sobě pracovat každým dnem, cvičím každý den a věnuji se četbě knih o osobním rozvoji a také burze. Nýnější rodina mě má celkem k smíchu.Selhal jsem skoro v každém vztahu s holkou.Ještě doplním že k psycholožce už jsem chodil, asi před 5 lety, ta mi řekla že mám malé IQ, poté jsem byl u druhé a ta mi zase řekla že jsem nadprůměrně inteligentní- genius Moji rodiče jsou rozvedení a žiju jen s matkou, avšak otce vídám jen občas. 3. rokem dělám bojový sport MMA, první roky mi to dost pomohlo na sebevědomí a tak, ale teď mám zase období nejistoty a mé sebevědomí šlo dolů... Měl jsem dobu, kdy jsem dokázal v podstatě oslovit holku na ulici a pokecat s ní, ale teď ? Nejistota se bavit s holkou co znám.Mám časté zdravotní komplikace i přes to že se snažím dodržovat zdravý životní styl a dbát na stravě.mám otce který se mi nevěnoval a matku která má často období kdy na mě jen řve. Spíš to bere tak že jsem sobec, který myslí jen na sebe.. Školu v podstatě nezvládám, byl jsem na prestižní střední škole - průmyslová škola zlín a tam jsem to nezvládal skrze mé aktivity, takže jsem přešel na soukromou,kde to taky uplně nezvládám.Nyní mi přijde že to jde skrze školu z kopce,nedokážu si nic z učení zapamtovat.Už před 2 lety jsem zpozoroval to že mám výpadky paměti.Matěj.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zmiňujete 3 okruhy problémů, které spolu mohou (a pravděpodobně budou) souviset. (1) Obtíže s pozorností a pamětí mohou mít řadu příčin. Jednou z nejčastějších (v případech kdy obtíže nejsou již od dětství) bývá vliv tělesné a psychické nepohody - když je nám špatně či máme výraznější starosti, nezbývá nám kapacita na školu nebo práci. Mohlo by to hrát roli i u vás? (2) Pro navazování a udržení partnerských vztahů je potřeba řada dovedností, které jsou společné s navazováním a udržováním kamarádských vztahů . V praxi se velmi často setkávám s tím, že lidé kteří nejsou schopni mít blízké kamarádské vztahy (to je ten 3. okruh problémů), nedokáží mít ani uspokojivý partnerský vztah. Zdá se mi, že jste úsilí o přátelské vztahy spíše vzdal, než že by to byla svobodná volba. Stálo by vám za to se pokusit o změnu? Vhodným prostředkem a pomocí v tom, jak této změny dosáhnout může být psychoterapie (podrobněji např. na těchto stránkách v sekci "zotavení/ zkušenosti s psychoterapií"). Kromě individuální psychoterapie by mohla být vhodnou volbou i psychoterapeutická skupina pro dospívající, pokud nějakou máte v dosahu. O možnostech se můžete poradit s psychologem, školním psychologem či výchovným poradcem. Držím vám palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Matěji. Řekla bych, že testy IQ závisí také na tom, jak se člověk cítí, ve chvíli kdy je dělá, je jich mnoho druhů a myslím, že pro běžný život není třeba se jimi příliš zatěžovat, být vámi přijala bych spíše tu úspěšnější variantu, ta je vždy vice relevantní, té nelze dosáhnout náhodou. Myslím, že by bylo pro vás dobré soustředit se na zlepšení výsledku ve škole, ta je pro další život důležitá a když ji zvládnete, je to věc, na kterou můžete být hrdý. Je dobré, že se zajímáte o hodně věcí, dopřejte si také dostatek odpočinku. Obecně psychohygienicky doporučuji se psychicky šetřit, vzhledem k vaší určité psychické křehkosti. Zkuste se zamyslet nad tím, v čem jste dobrý, co se vám povedlo, jaké jsou vaše dobré stránky, můžete s tím pracovat na terapii a bojovat tak s nízkým sebevědomím a sociální fobii. Nevzdávejte se a přeci jen zkoušejte s lidmi komunikovat, pokud se na to budete alespoň trochu cítit. Držíme palce.


Zpět na seznam