Nespavost a špatná nálada

Dobrý den, v poslední době jsem začala trpět nespavostí, respektive trvá mi dvě až tři hodiny, než usnu, za noc se několikrát probouzím (to se mi ale děje od dětství), a ráno se probouzím dříve než bych musela a i přes to že jsem velmi unavená, nedokážu znovu usnout. Taky mi dost poklesla nálada, ubrala jsem na váze a zdají se mi poněkud násilnické sny(ze včerejška na dnešek znásilnění, noc předtím rvačka, předtím také znásilnění...) jsem z toho všeho opravdu vyčerpaná a chtěla bych se zeptat, jestli bych to měla nějak řešit, nebo prostě čekat než to přejde. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odhaduji, že se ptáte, zda máte potíže se spánkem řešit s odborníky, případně jakými. Pokud jste kvůli nedostatku spánku vyčerpaná a stěží zvládáte běžné povinnosti, návštěvu ambulance bych příliš neodkládal. Jestli se na to cítíte, můžete některé postupy napřed vyzkoušet sama - upravit spánkovou hygienu a životní styl, využít bylinné čaje, relaxující cvičení či hudbu atd. Pokud to nepřinese dostatečný efekt, bylo by vhodné vyhledat odbornou pomoc. U psychologa či psychoterapeuta byste mohla prozkoumat možné psychické souvislosti a nalézt další možnosti a "finty" v oblasti životního stylu, které vás mohou podpořit. Zvláště pokud procházíte těžším životním obdobím, změnami nebo se vám něco obtížného přihodilo, považuji psychoterapii za první volbu. Psychiatr nebo praktický lékař mohou předepsat léky, které s usínáním pomohou. Oba mohou též zvážit vliv tělesného stavu na spánek, případně doporučit další vhodná vyšetření. Někdy je vhodné či dokonce nezbytné, zajistit na přechodnou dobu spánek léky. Tento postup se samozřejmě nevylučuje s docházkou do psychoterapie. Přeji, ať se vám daří!
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz „nespavost“ do naší poradny. Nespavost je nepříjemná věc. Noc a spánek je pro člověka možnost odpočinout si, nabrat sílu, regenerovat tělo apod. Někdy bývají poruchy spánku spojené s koloběhem života, přírody nebo i s vlivem měsíce (při úplňku lidé špatně spí). Píšete, že to znáte již od dětství, proto mě napadá otázka, zda jste to někdy s někým probírala. Existují i pravidla spánkové hygieny jako např. uléhejte a vstávejte ve stejnou dobu, nesledujte televizi těsně před spaním, dodržujte rituály před spaním (čištění zubů, péče o tělo), nesoustřeďujte se na nespavost, udržujte v ložnici ticho a tmu, před spaním vyvětrat v ložnici atd. Jinak mě napadá, že nyní začíná podzim, je málo světla a u člověka se to může projevit únavou, pokleslou náladou. Možná by stálo za to, poradit se s odborníkem, např. s praktickým lékařem, který může nabídnout vhodnou léčbu nespavosti. Z přírodních přípravků může pomoci i čaj z meduňky nebo různé podpůrné čaje na spánek, které nabízejí lékárny nebo drogerie. Doufám, že jsem Vám mohla podat alespoň několik tipů ke zlepšení spánku. Držím Vám palce, ať se daří. Hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam