Obavy

Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně mého otce. Otci je 69 let, od 62 v důchodu. Vždy si rád dal pivo, nyní poslední rok již vůbec. V listopadu 2017 měl nehodu, na přechodu ho srazilo auto. Vyvázl z toho s modrinami a otřesem mozku. Cca měsíc začali problémy s tím, že se necítil dobře a stupnovalo se to. 5x skončil v nemocnici s tím,že měl viditelný třes a že mu je na omdleni. V nemocnici nenašli zhola nic (EKG, CT, odběry krve a moci, test na okultni krvácení, RTG plic a bricha, USG břicha a mocoveho ústrojí) vše negativni, krom vysokeho tlaku 175/110, ale s tim se léčí asi 20 let. Odeslali ho k praktické lekarce, že je to psychického původu. Napsala estan a oxyzepam , ale nastalo ještě větší zhoršení. Už nikam nechodí jen 2x denně se psem, že nikam nedojde, protože je mu slabo a neustále si stěžuje že ho bolí břicho, záda, hlava...a hledá na sobě nemoci...např. rakovina, ALS apod. Prijde mi, že ty zachvaty plynou ze strachu, že je vazne nemocny. Chtěl bych vás poprosit o radu děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co popisujete, považuji hypotézu o psychickém původu obtíží vašeho otce za opodstatněnou. Prožívaná (třeba i plně neuvědomovaná) úzkost, se může projevovat (a často projevuje) uváděnými tělesnými projevy. Spouštěčem úzkostných obtíží mohla být zmiňovaná autonehoda, může však mít i další zdroje. V léčbě bývá vhodné použití psychiatrických léků, mnohdy též doplněné o psychoterapii. Pokud nefungují léky od praktické lékařky, bylo by vhodné, aby o tom věděla (možných léků je celá řada, některé fungují až po určité době užívání), ke zvážení je též návštěva specialisty – tedy psychiatra, který má v této oblasti více zkušeností i možností. Pro návštěvu psychiatra je obvykle potřebné objednání, žádanka od praktika není nutná - nicméně lékařské zprávy somatických lékařů mu mohou poskytnout cenné informace.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pracuji jako peer konzultant, jsem tedy laik, který vychází jen ze své vlastní zkušenosti s duševními obtížemi. Já sama se léčím s úzkostnou a panickou poruchou. To, jak líčíte projevy potíží Vašeho otce, mi připomíná mé stavy v době, kdy jsem čelila setrvalé úzkosti a častým panickým stavům. Slabost, třes, točení hlavy, bolesti břicha atd. bývají typickými projevy těchto stavů. Zároveň však píšete, že předepsané léky, které by měly zabrat na tyto potíže, zlepšení nepřinesly. Pokud Váš otec řešil psychiku pouze se svou praktickou lékařkou, přikláněla bych se k návštěvě zkušeného psychiatra, který má přeci jen lepší vhled do projevů duševních obtíží i jejich léčby. Z vlastní zkušenosti vím, že se vhodnými léky dají úzkostné i panické stavy ošetřit a s tím mohou odeznít i přehnané obavy o vlastní zdraví a celková pasivita. Přeji Vám i Vašemu otci vše dobré a brzké zlepšení situace.


Zpět na seznam