Otec je asi psychicky nemocný

Dobrý den, chci se zeptat jak vyřešit psychický stav otce(59). Dlouhá léta pije alkohol-každý den. Připadá mi, že je jeho chování rok od roku horší a to hlavně co se týče matky. Vyčítá jí plno věcí co neudělala, dělá z ní nejhoršího člověka a to všude kam jde. "Kamarádům" říká o ní nehezké věci, je schopen za ní chodit každou hodinu celý týden a nadávat ji. Vyhazuje ji z domu, to se mu povedlo už 3x. Jednou ji i napadl, tohle se vyřešilo s pčr. Na ostatní členy takový není, ale na svoje kamarády začal taky bezdůvodně nadávat. Vymýšlí si věci co nejsou pravda a pak je vyčítá. Prodělal rakovinu žaludku, který mu byl následně odstraněn. Po téhle operaci bylo na pár měsíců klid. Teď se to opět vrátilo do starých kolejí. Vím, že když se mu řekne, aby zašel k psychologovi, tak se rozlobí a nikam nepůjde. Tak Vás prosím o radu co a jak, děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, hrubé a necitlivé chování, vztahovačnost, někdy až ve formě bludných přesvědčení opravdu mohou být způsobeny dlouhodobým nadužíváním alkoholu. Často se, při dlouhodobější abstinenci, tyto projevy zmírní či zcela vymizí. Pro léčbu závislostí, která k abstinenci vede, je však nezbytná spolupráce a motivace dotyčného. Ta někdy bývá důsledkem samostatného rozhodnutí, častěji však spíše důsledkem tlaků, které vytváří okolí a okolnosti. Mnohdy je bodem obratu výpověď z práce, hrozba rozvodu či vystěhování, vážné zdravotní potíže apod. Každý příběh je však v detailech jiný a neexistuje tak univerzální recept. V tuto chvíli bych považoval za rozumné, abyste zvážili způsoby, jak chránit své životy před dopady otcova chování. Omezení kontaktu, oddělení peněz či odstěhování může být zároveň ochranou sebe sama i tlakem na změnu chování. Důvody které vás k tomu vedou je samozřejmě vhodné sdělit. Utváření takovýchto strategií, rozhodování i jejich následná realizace bývá samozřejmě náročná i emocionálně. Podporou vám v tom mohou být organizace které se léčbou závislostí zabývají (adiktologická ambulance, AT ambulance) obyvykle nabízí konzultace i pro blízké osoby, někdy dokonce formou ucelených programů či podpůrných skupin. I svépomocná organizace Anonymni alkoholici pořádá setkání pro blízké závislých pod názvem Al-Anon. Přeji hodně síly a trpělivosti.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz, ve kterém zmiňujete nehezké zacházení Vašeho otce s maminkou v důsledku nadměrného užívání alkoholu. Z dotazu je patrné, že Vám záleží na rodině. Domnívám se, že soužití s alkoholikem musí být pro jeho okolí velmi náročné. Nedovedu se vžít do role Vaší maminky a říci, co bych dělala na jejím místě. Mohu se pouze domnívat, že bych se snažila muži říkat, v jeho světlých chvilkách, o svých pocitech, o tom, jak se vedle něj cítím. Možná bych svoji pozornost zaměřila více na své děti a vnoučata a zároveň se věnovala se svým koníčkům. Vnímám to jako náročnou situaci zejména proto, že ve Vašem dotaze není zmínka o tom, že by Váš otec uvažoval o změně životního stylu, o abstinenci. V našem kraji existuje organizace Laxus, která se mimo jiné, zaobírá přímo problematikou alkoholismu. Pracují s lidmi, kteří uvažují o abstinenci. Je možné, že i ve Vašem okolí existuje podobně specializovaná organizace. Zkusila bych se obrátit na ní. I když neumí zázraky, Mají přeci jen více zkušeností, jak v takových situacích jednat. Držte se. Katka


Zpět na seznam