Pochyby o vlastní inteligenci a potíže se sebevědomím

Dobrý den, jsem ve své první práci už 3 měsícem. Neustále přemítám jestli jsem inteligencí na tuto práci dostatečně vyzrálý, neustále zpochybňuji svoji inteligenci. Často mám dny kdy jsem zmatený jako včela, a kolikrát mi nedojdou úplné banality, cítím se kvůli tomu špatně. Některé dny se cítím svěží a bystrý a rychlý ale těch je ukrutně málo. Pamatuji si že jako malý jsem byl poměrně bystré děcko, žádný hlupák podle mě i jiných, když se zeptám.Dost často uvažuju jestli za to nemůže takzvaná mozková mlha, je faktem, že jsem závislý na brouzdání po sítích a mozek doma moc nezapojuju.Taky mám špatný zvyk o každé své slabé chvilce silně uvažovat a přemítat, dlouho se jí užírat. A jen to ve mně prohlubuje pocit chaosu a méňecennosti, někdy se v myšlenkách tak zamotám že mám v hlavě totální chaos. Moc toho nenaspím, jsem prostě noční sova a nerad chodím spát včas. Spím v průměru tak 5-6 hodin. Pokud bych opravdu byl hlupák uvědomoval bych si to ? Nebo prostě jen potřebuju detox a víc zapojovat mozek ? Bude to znít hodně laicky a asi hloupě :D ale je možné, že jako dítě jsem mohl být na svůj věk chytrý ale v určitém věku už jsem se prostě v intelektu přestal posouvat ? O jedné věci jsem si jistý, neumím moc dobře komunikovat s lidmi a někdy se na ně plně soustředit (řekl bych, že mám slabou sociální inteligenci) Je mi 19, je ještě prostor k rozvoji ?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k tomu co píšete mě napadá mnohem více věcí, než se vejde do pár řádek. V prvním zaměstnání je „zmatený jak včela“ kde kdo. I já jsem v prvních měsících (a o něco mírněji i letech) zažíval velké nejistoty, pochyby a někdy i úzkosti. Zpětně jsem rád, že jsem to vydržel a hodně se díky tomu naučil, znovu bych to ale zažívat nechtěl. Považoval bych za užitečné, abyste zkoumal, co mají dny, kdy jste bystrý a svěží společného, případně i zjistil co jim předcházelo. Pomoci v tom mohou krátké deníkové záznamy. Možná vám to ukáže cestu, jak počet dobrých dní navýšit. Co se týká vašich úvah nad inteligencí, zjednodušeně řečeno, má 2 složky – vlohy které jsou vrozené (tedy vlastně potenciál čeho můžeme dosáhnout) a část která vzniká rozvinutím těchto vloh za pomoci vzdělávání, zkušenosti a tréninku. Tento rozvoj rozhodně není v 19 a dokonce ani v 30 letech ukončen, řada lidí se učí celý život. (Stranou pak nechávám to, že životní spokojenost a úspěch nemusí s inteligencí příliš souviset.) Podpořil bych vás v tom, abyste zapracoval na oblastech, v kterých si uvědomujete problémy. Především na potížích v komunikaci a soustředění - nemusí to nutně být „nedostatek sociální inteligence“ – může jít i o důsledek nejistoty, napětí, nedostatečné či nepříznivé zkušenosti. Způsobů jak se v tom rozvíjet je celá řada – od zájmových a volnočasových aktivit, přes různé tréninky a výcviky až po psychoterapeutické skupiny, nácviky relaxací či mindfullness. Zlepšení by pravděpodobně napomohly i změny v životním stylu – omezení času u počítače / telefonu, pravidelný denní režim s dostatkem spánku, ale také pohybu a sociálního kontaktu. Držím palce!
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se cítím v nějaké situaci nejistě a málo si věřím, pociťuji podobné stavy, jaké popisujete ve vašem dotazu. Úzkostné stavy člověka jakoby ochromují a mají velký dopad na jeho schopnost komunikovat, na paměť i na schopnost soustředit se. Člověk si pak může připadat "hloupý", ale je pouze ochromený nepříjemným psychickým stavem, který má své důsledky ve sníženém fungování. Myslím si, že by vám mohla prospět psychologická pomoc, stejně jako pomohla mně. Docházela jsem na dlouhodobou individuální terapii, kde jsem si za pomoci psychoterapeuta postupně uvědomovala odkud mé chabé sebevědomí a nejistota pocházejí. A také jsem se postupně učila zvládat zátěžové situace ve větším klidu, což mi samozřejmě velmi pomáhá i při fungování v práci. Krom toho je určitě fajn dát si tu a tam "detox" od internetu a pořádně se vyspat. Držím vám palce a přeji jen vše dobré.


Zpět na seznam