Prosím o radu

Dobrý den. Je mi 17 let a již od 13/14 trpím na úzkosti. Stavy se různě zlepšují a zhoršují, poslední půlrok je to ale opět rapidně horší. Zároveň s úzkostí se objevují také žaludeční problémy. Zhruba za měsíc mám prohlídku u své lékařky a právě zkrz tyto problémy bych chtěla navázat na úzkost a požádat o kontakt na psychologa. Je to realistická možnost? A pokud ano, musí lékař říct rodičům, že jsem si kontkant vyžádala? Moc děkuji za jakoukoliv radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, souhlasím s vaší úvahou, že žaludeční potíže mohou být způsobeny (či spoluzpůsobeny) prožíváním úzkosti. A je mi sympatické vaše odhodlání, zatčít na zlepšení pracovat. Probrat situaci i úzkostné potíže s vaší praktickou lékařkou považuji za výborný nápad, stejně jako žádost o kontakty. Pro objednání k psychologovi není doporučení lékaře nezbytné, nicméně její zpráva a názor na potíže mohou být pro psychologa velmi užitečné. Zákonem je stanoveno, že nezletilý může sám rozhodovat o zdravotních úkonech do té míry, která odpovídá jeho "rozumové a volní vyspělosti". Důležitou okolností je též zájem dítěte/ dospívajícího (co je pro zlepšení zdravotního stavu prospěšné) a míra invazivnosti zákroku. Konkrétní posouzení pak záleží na ošetřujícím lékaři. Praxe u dospívajících není jednotná, nicméně ve vašem případě bych já osobně (i řada mých kolegů) souhlas nevyžadoval - psychologické či psychoterapeutické postupy nepovažuji za invazivní, za prioritní považuji aby se vám dostalo adekvátní psychologické péče a jsem přesvědčen o tom, že jste schopna tuto potřebu posoudit a rozhodnout se o ní. Nicméně, jak jsem již psal, záleží na vaší lékařce a psychologovi ke kterému půjdete - je pravděpodobné že souhlas rodičů vyžadovat nebudou, ale není to jisté. Nejlepší bude se přímo zeptat - to že se ptáte není důvod rodičům sdělovat, jen je možné, že bez souhlasu nebude možné ke konkrétnímu psychologovi jít. Držím palce ať to dobře dopadne a je vám lépe!
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Také jsem trpěla žaludečními problémy a v době větších stresů na střední škole jsem brala léky proti překyselení žaludku. Až časem jsem si spojila tyto problémy s úzkostmi, které mě trápily. Velmi oceňuji, že se snažíte najít si pomoc. Já to neudělala a po letech "přecházení" jsem zažila kolaps a následné deprese. Můžete se sama informovat o možnostech odborné psychologické péče ve Vašem okolí na Lince bezpečí na tel. č. 116111. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam