SMS vzťah 2/2

(2/2) Neviem, čo odo mňa čaká a čo po mne chce. Neviem, ako sa mám správať, mám pocit, že čokoľvek urobím, bude zle. Kleslo mi sebavedomie a mávam opakovane silné depresie. Veľmi som sa zmenil. Viem, že so mnou nehrá fér a že asi zneužíva moje city, ale nedarí sa mi od nej odpútať. Pripadám si ako šašo, veľakrát som prerušil kontakt, ale po niekoľkých dňoch sme si vždy opäť písali. Stále mi na nej záleží, asi ma aj teší, že ona žiadny koniec nechce... Takže si vždy poviem, že som to zle pochopil, že ja som urobil chybu a teraz už to bude dobré. Viem, že klamem sám seba. Mám silné pocity viny z toho, že robím stále niečo zle, aj keď vidím, že je to asi len hra. Na druhej strane strácam nervy, chovám sa naozaj ako idiot, a mrzí ma, že jej tým ubližujem, pretože ju mám úprimne rád. Je to ako zlý sen. Viem, že sa obaja trápime, ale napriek tomu v tom pokračujeme. Asi viem, čo mi odpoviete, ale potrebujem to počuť. Ďakujem.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jestli jsem správně pochopil, je vaší hlavní otázkou, jak se máte ke zmiňované slečně chovat. Z toho co popisujete se domnívám, že žádné "správné" chování, které by vedlo k tomu, abyste jí získal pro klasický partnerský vztah neexistuje. Zkoušel jste co jste mohl i se jí na to ptal. Dočkal jste se odpovědi, že neví co od vás čeká a já bych měl tendenci věřit tomu, že to z nějakého důvodu opravdu neví. O důvodech, proč vztah udržuje, můžeme jen spekulovat, ale zřejmě z tohoto stavu má nějaký zisk (Napadá mě, že to může být např. pozornost, není sama, má nad někým moc..). Důležitější pro vás však myslím je, jaký zisk z toho máte vy, že v chování, které vede k tomu, že jste opakovaně zraňován, pokračujete. Popisujete, že jste se opakovaně pokoušel vztah ukončit a nakonec vždy kontakt znovunavázal, což má prvky snad až podobné závislosti. Doporučil bych i analogické postupy (vzhledem k omezenému rozsahu poradny uvádím alespoň tři příklady). 1) Uvědomit si motivaci - co vztahem získávám, co ztrácím, jaké výhody by mělo vztah ukončit. Mohlo by být užitečné si to sepsat, abyste se k tomu mohl ve slabých chvílích vrátit. 2) Dále můžete ztížit dostupnost "drogy" - ukončit kontakt úplně. Smazat či zablokovat telefonní adresu a email. 3) Vytvořit si dobrou alternativní náplň času jinak tráveného s ní. Pokud budete mít potřebu další podpory, můžete se obrátit na některého z psychoterapeutů - řešení vztahových obtíží je v psychoterapii jedním z nejčastějších témat. Přeji vám, aby se vám podařilo najít partnerku, se kterou vám bude dobře.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na to, co máte ve vztahu dál dělat, Vám nedokáži jednoznačně odpovědět. Vaše otázka se sice týká duševního zdraví jen okrajově, ale přesto se pokusím. Je zřejmé, že se trápíte z nejistoty a máte určitá očekávání. Upřímně bych Vám poradila hledat odpověď a řešení sám v sobě, možná si stanovit nějaké hranice nebo časový horizont - do kdy se o vztah budete pokoušet, kam až jste ochoten zajít. Možná byste se mohl znovu pokusit o to, promluvit si s vaší kamarádkou o vašich plánech, a pokud opravdu stojí jen o přátelství, pak to budete muset respektovat. Je opravdu jen na Vás jak se k situaci postavíte, myslím, že by nebylo dobré, aby takováto rozhodnutí dělal někdo za Vás. Přeji Vám vše dobré.


Zpět na seznam