tělesná nemoc a psychika

Dobrý den, přítel má maminku (50) je to šikovná štíhlá ženská, která je už více jak rok doma na invalidním důchodu skrz bolesti zad. Už v zaměstnání často bývala doma ale čas trávila tím, že ležela celé dny v zatměné ložnici a pila alkohol - byla i často nemocná, zimnice..na to se jí projevil akutní zánět slinivky, kdy skončila v nemocnici. Má dietu a nesmí pít alkohol. Víc jak půl roku byla v pořádku - nebyla nemocná, neležela, nepila..Teď před dovolenou se dozvěděla, že ji možná čeká operace krční páteře, a pokud něco nepodnikne špatně dopadne a to ji sebralo, je na dovolené a opět zavřená v ložnici a vypila alkohol z minibaru a prosila o něj i syna v noci, ikdyž má přísný zákaz skrz tu slinivku..rodina je z toho už v koncích a neví jak k ní přistupovat. Dříve byla u psychiatra ale prý to bylo zbytečné říká, její praktický lékař neordinuje (pouze přes mobil), neposkytne jí ani výpisy pro lázně ani jí nedá doporučení..a ona brečela, že je jí to už jedno a počká až ji to prostě položí.. místo aby uháněla lékaře, nebo navštívila odborníky. Je duševně slabá a rezignuje alkohol jí zjevně pomáhá na to nemyslet.. Manžel už neví jestli má být hodný a chápající nebo naštvaný a rázný..děkujeme za jakoukoliv radu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu že situace je pro vás komplikovaná a najít vhodné řešení je obtížné. Domnívám se, že alkohol je u vaší tchýně klíčovým problémem - minimálně v tom, že blokuje řešení dalších závažných problémů. Zároveň je možné, že hrál roli i při vzniku dřívějších potíží - zánětu slinivky, pasivitě, vysoké nemocnosti. Vhodná by téměř jistě byla protialkoholní léčba a to buď ambulantní (psychiatrická ambulance s AT specializací, adiktologická ambulance, setkání Anonymních alkoholiků) nebo spojená s hospitalizací (nejčastěji specializované oddělení psychiatrické nemocnice). Bez stabilizace v této oblasti, nelze efektivně postupovat v oblastech dalších. Co se týká chování k člověku v podobných situacích, obvykle bývá nejvhodnější směs toho co uvádíte. Lze chápat, že je to pro něj obtížné a potřebuje pomoc včetně odborné. Zároveň je možné trvat na tom, že naše pomoc je omezena tímto směrem - k lékaři můžeme nabídnout doprovod, zatímco nákup alkoholu jednoznačně odmítáme. Vzájemný kontakt můžeme podmínit střízlivostí atd. Takový tlak a motivace často bývá jedním z významných faktorů při odhodlávání se k léčbě. Oblast vztahování se k blízkým, kteří mají problém se závislostí je však těžko vysvětlitelná několika řádky textu. Informace si můžete vyhledat na internetu, v řadě ambulancí pro závislosti může situaci konzultovat i příbuzný, fungují též setkání Al-anon což jsou svépomocné skupiny pro příbuzné. Vzhledem k tomu, že změna mnohdy trvá řadu měsíců i let, je vhodné šetřit síly a nezapomínat na vlastní potřeby a psychické bezpečí. Držím vám všem palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. Jste v opravdu svízelné situaci a asi nebude lehké ji zvládnout. Vaše maminka je mladá, rozhodně není čas, na to to vzdát. Alkohol bohužel umí být problém. Ale obávám se, že k jakékoli léčbě je potřeba ochota spolupracovat. Sama bych se zaměřila na operaci krční páteře. Byla bych k mamince trpělivá a byla jí oporou. Navštívila bych ihned i praktika, jak jen to bude možné. Lázně mi přijdou jako dobrý nápad. Sama bych měla pochopení, ale byla bych i rázná. Žádný alkohol v domě. Věnovat se aktivitám. Motivovat do návštěvy odborníka. Ale jak už jsem psala, bohužel to všechno stojí na ochotě Vaší maminky. Vy můžete jen dopomoct. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam